Google иска да направи модифицирането на вашия смартфон толкова лесно, колкото и подреждането на блокчета от строител "Лего". Точно това е основата на Project Ara – иновативен нов план за създаването на модулни телефони с части, които могат лесно да се добавят или махат, което на свой ред позволява невиждано досега ниво на модифициране. Google най-напред разкри своята концепция преди около две години, но за толкова интригуваща идея пътят се оказа трънлив. След серия от неспазени срокове и фалстартове Google обещава още тази есен предварителна версия на телефона, предназначена за разработчици, както и че потребителите ще могат да си купят първия Ara в някакъв момент догодина.
Без ограничения
Ако на пръв поглед тази идея ви звучи прекалено странна или просто непрактична, по-добре помислете над това – защо да трябва да плащате стотици левове, за да купите напълно нов телефон, когато може просто да смените неговата камера. А дали не ви се нрави идеята да добавите чифт по-мощни говорители, когато гледате филм или слушате любимата си музика в Spotify. Разбира се, технически е невъзможно някои от елементите да бъдат подменени, например като процесор, но модулният дизайн на това ново поколение телефони предлага повече от достатъчно интригуващи възможности.
Нещо повече, Google обяви, че отваря платформата Аrа за външни разработчици и компании, което означава, че вашият бъдещ телефон би могъл да се превърне в истински дигитално швейцарско ножче. Възможностите наистина са безкрайни – диабетик може да добави сензор за глюкоза към своя телефон, докато производител на коли може да постави модул, който изпълнява ролята на ключа за вашия нов автомобил. Технически новият LG G5 вече прегърна концепцията за модулния дизайн и към него могат да се добавят някои аксесоари, но Project Ara ще изведе тази идея на напълно ново равнище.
Възможните варианти
Познавайки динамиката на технологичния свят, няма гаранция, че концепцията за Project Ara ще се окаже достатъчно устойчива, за да просъществува. Докато по-запалените ентусиасти и потребители отделят доста време на модифицирането на различна техника като настолните компютри, когато става въпрос за техните джаджи, повечето хора са свикнали на опростен процес за тяхното купуване и използване. Фактът, че досега няма друга работеща концепция за модулен телефон, също не е особено окуражаващ. Но пък ако Google е доказала едно нещо, това е, че компанията не се страхува да бъде иноватор.
Ако Project Ara се окаже хит, това може да промени начина, по който купуваме нашите смартфони. На свой ред технологичните компании ще трябва да преосмислят начина, по който произвеждат и рекламират своите устройства. Вместо да говорят за дребни ъпгрейди от време на време, ще трябва да поставят ударението върху новите компоненти, които можем да променяме. Стойността на един телефон вече ще се определя от броя на възможностите за добавяне на модули, а не от аспекти като неговата камера или дизайн. Подобно бъдеще изглежда сходно със света на персоналните компютри, които могат да бъдат сглобявани с голям брой различни по цена, качество и функция компоненти.
Но всичко това попада под една наистина голяма въпросителна
Все още не е ясно дали средният купувач и пазарът като цяло имат достатъчно интерес към такъв нов тип устройства. Всяка есен потребителите се редят на многочислени опашки пред магазините на Apple по цял свят, за да си купят най-новия iPhone, който е сред смартфоните с възможно най-малко опции за модификация, които бихте могли да си купите. Практически при всяко едно iPhone поколение може да избирате само между два (отскоро) физически размера, три опции за място за съхранение и няколко отделни разцветки. Докато някои Android модели дават възможност на потребителите да сменят батерията или да добавят допълнителна карта памет, Apple не позволява такива промени и настройки. Потребителите биха могли да прегърнат тази нова плеяда от смартфон компоненти и безграничните възможности, които се откриват пред тях, но също толкова лесно биха могли да се отдръпнат от прекалено объркващите варианти. Едно обаче е сигурно – тяхната реакция на тази безспорно вълнуваща концепция ще има огромно влияние върху мобилните телефони на бъдещето.
Най-сериозните притеснения
Тук трябва да си припомним първоначалната концепция, която породи сериозния интерес към модулните смартфони - Phonebloks и бе дело на Дейв Хакенс. Малко след като видеото на Хакенс, обясняващо идеята за смартфон, в който могат да бъдат подменяни различните модули, събра над 21 млн. гледания, стана ясно, че Motorola работи по нещо много близко – именно Project Ara. Разбира се, проектът след това премина под вещия контрол на Google, но тук интересно е мнението на самия Хакенс. Според него Ara не е модулният телефон, който трябваше да получим. Каква е причината?
Ако Phonebloks ни обещаваше смартфон, в който можем да сменим почти всичко, то Ara ще бъде с относително фиксирани елементи. В последния поток от информация от Google наблегнаха, че рамката на устройството разполага с цялата функционалност на един смартфон. Ето и какво е мнението на Хакенс за това:
„Това най-общо означава, че скелетът на Ara е напълно оборудван телефон, който разполага с процесор, антени, сензори, батерия и дисплей. Шестте малки блокчета на гърба му са само допълнителните екстри – по-добра камера, говорители, скенери и т.н. Това са онези забавни елементи, с които можете да променяте телефона си. Проблемът с това е, че апаратът пак ще остарее след известно време. Ами ако се счупи екранът ви? Отново трябва да подмените целия апарат. След година-две, подобно на сегашните модели, ще бъде бавен, което означава, че ще трябва да смените целия скелет“
Най-общо Google създава телефон, който има наистина високо ниво на персонализация, но не е изцяло модулен, каквото беше идеята на Phonebloks. Тук отново трябва да вметнем и примера с LG G5, който следва подобна идея.
И ако приемем, че това е направено, за да може Project Ara да е по-интересен за споменатия масов потребител, който може и да не иска да се занимава с подмяната на голям брой модули, сякаш това елиминира едно от силните оръжия на концепцията. Онези оръжия, които всъщност можеха да резонират с по-големите ентусиасти. В тази ситуация един от най-големите експерименти на Google може да се изправи директно в битка със смартфоните, които познаваме и днес на пазара. Но дали ще може да ги надвие? При него е жертван дизайна, а и все още не знаем каква е цената му. А каква ще цената на модулите? Благодарение на сериозната конкуренция и китайските производители, днес можем да си купим метален смартфон с чудесна камера, дисплей и хардуер за под 600 лева. Дали Ara ще може да предложи същото?
Много от въпросите ще останат без отговор докато модулният смартфон на Google не бъде на пазара. Сред тях е и тънкият момент с поддръжката и готовността на други производители да се включат в създаването на модули. Причината е, че ако разпространението и търсенето са ограничени, тогава някои производители може да не видят смисъл от инвестиция в разработката на модули. Просто възвръщаемостта може да е рискова.
И все пак - вълнуваме ли се за подобен продукт? Изключително много, тъй като той може да тласне производителите на смартфони в интересна посока, да доведе до нови идеи и развитие на сегмента. Но дали ще стане популярен продукт? По-скоро клоним към отрицателен отговор. А вие?
Виж още: Това впечатляващо видео ще ви убеди в потенциала на Project Ara