Смятате да закупите телевизор? Прочетете тогава това просто ръководство. То ще ви помогне да спестите нерви и пари!

Кой е оптималният размер?
Колко голям да е екранът? Разбира се, всеки срещу парите си иска да получи възможно най-големия, но това не винаги е свързано с повишаване качеството на образа. Ако говорим за оптимална дистанция между зрителя и екрана, то трябва да спазите пропорцията 1:10, или с други думи да добавяте по 1 метър към дистанцията от телевизора на всеки 10 инча от диагонала на екрана. Например при 42" екран (16:9) зрителската позиция е над 4 метра. Резолюцията на новите HD телевизори позволява да се седи и на по-малко разстояние, но не прекалено близо поради загубата на общ поглед върху образа.

Плазма или LCD?
Тук не е толкова лесно да се отговори и затова е трудно да се посочи еднозначен отговор. Оценката на даден модел става на база неговите достойнства, а не на технологията на формиране на изображението. За определени размери на екрана ние препоръчваме LCD телевизорите (предимно с малките диагонали), а в други случаи плазмите. Мнението, че плазмите постигат по-дълбоки нива на черния цвят, а LCD-тата имат по-висока резолюция (детайлност), все повече се отдалечава от действителността. А слуховете за "прогарянето" на плазмените панели и за трудното им сервизиране просто пропускайте покрай ушите си.

HD Ready или Full HD?
Като начало нека поясним термините. Телевизорите с лого HD Ready имат резолюция по хоризонталата минимум 720 линии и са способни да възпроизвеждат HD видеосигнали както 720р, така и 1080i. Резолюцията на матриците на повечето плазмени панели е 1024x768 пиксела, а при LCD-тата 1366x768. При Full HD моделите пикселите са значително повече над 2 милиона (1920x1080). Кое е по-доброто? Отговорът също не е толкова лесен. Само ще споменем, че Full HD е по-добре на теория, но не винаги на практика е така.

Как да гледаме цифрова телевизия?
Най-лесният начин, макар и срещу повече пари, е да закупим цифров сателитен комплект. Засега броят HD канали, излъчвани от спътниците, е малък, но затова пък абонаментът за тях не е много скъп. Кабелните оператори също подават цифрова телевизия, но за да я приемете директно на вашия телевизор, трябва да имате DVB-C тунер. За останалите остава утехата, че все повече ефирни ТВ програми ще преминат в близко бъдеще изцяло на цифрово излъчване.

Как да гледаме HD?
Всеки HD-Ready телевизор може да възпроизвежда сигнал с висока резолюция, разпространяван чрез спътниковите канали, но ако искате да гледате HD DVD или BD, то обърнете внимание дали избраният модел приема и обработва изображение във формат 1080р и с честота от 24 кадъра в секунда. Защото в този формат са записани филмите на HD носителите.

Какъв е звукът?
Плоските панели, поради липсата на обем в корпуса (за разлика от старите CRT телевизори), рядко могат да се похвалят с плътен и дълбок широколентов звук. Освен това има модели телевизори, които се продават съвсем без високоговорители, ето защо за тях трябва да заплатите допълнително като опция. Затова преди покупката се убедете дали въобще съществуват в комплекта на избрания от вас телевизор.

Струва ли си да избираме ТВ според марката?
Ако искате да си спестите главоболия, то вариантът да окомплектовате системата ви за домашно кино с телевизор от същата марка съвсем не е лош. Дори напротив. Телевизорите на повечето производители се окомплектоват с дистанционни обслужващи AV компоненти от същата марка, като по този начин можете да управлявате едновременно с едно дистанционно DVD рекордер, плейър или домашно кино. При Panasonic тази функция се нарича Viera Link, при Sony - Bravia Theatre Sync и т.н.

Откъде да закупим телевизор?
Колкото и да е удобно пазаруването в интернет, без "физически контакт" с избрания модел телевизор не е препоръчително да пристъпвате към покупка. Задължително вижте картината и дизайна на телевизора на живо. Също така колкото по-голям и известен е магазинът, от който пазарувате, толкова по-добро следпродажбено обслужване ще получите. Макар и малко по-скъпо да заплатите за това. Също така можете напълно да се доверите на нашите предложения за "Най-добра покупка". Те напълно оправдават цената си.

Какво да гледаме преди покупката?
Никога, ама никога не бързайте с покупката. Парите така или иначе са все още ваши. Второ, опитайте се да прегледате на избрания телевизор поне няколко различни телевизионни програми, както и видео, подадено през някой от HD входовете. Най-добре е компютърна анимация. Не забравяйте и ефирните телевизии, тъй като тях най-често ще гледате през следващите години. Там качеството е възможно най-лошо, така че не очаквайте чудеса. И трето, гледайте телевизора от разстоянието, от което ще го гледате вкъщи.

Телевизорът е вече вкъщи!
Големият телевизор има огромни размери на опаковката и е изключително трудно да го завъртим вече в стаята. Освен това трябва да внимавате да не засегнете и повредите незащитената матрица при монтажа. Затова, ако магазинът предлага като услуга "монтаж на телевизора", по-добре се доверете на специалистите и нека те го закачат на стената (дори и да се наложи да доплатите). Така си запазвате гаранцията на уреда.
След разопаковането и преди първото включване е добре телевизорът да се остави за няколко часа да се темперира със стайната температура. Така ще запазите захранващия блок и други дискретни компоненти от топлинен удар. След едва няколко часа работа пристъпете към фина настройка на цветовете, като подадете на телевизора възможно най-качествения сигнал, с който разполагате.

Тагове: