„Къде да хапнем” напоследък почти замества по важност „какво да хапнем”. И е логично – все повече от нас държат на външния вид на мястото, където сме решили да се храним, на обслужването, на стила и усещането, което ни носи определена обстановка. Разбира се, с навлизането на технологиите, постепенно започнаха да се появяват ресторанти, които блестят с нестандартни решения за поръчването, приготвянето и сервирането на храната. В крайна сметка, да се храниш в ресторант без сервитьори или с изцяло интерактивно меню се оказва безспорно нещо привличащо интереса. По целия свят вече има открити заведения, където високите технологии са създали невероятни начини за приготвяне и поднасяне на храната. На нас остава само да изследваме и да се убедим сами.


Ресторант „Инамо”, Лондон

Един от първите ориенталски бар-ресторанти, където гостите могат да контролират изцяло вечерята си, с едно докосване. Вкусната храна идва при вас, избрана с пръсти от интерактивното меню, намиращо се директно върху масата. Технологично, ресторантът е оптимизиран от – до, като тръгнете от iPad-а, на който е регистрирана резервацията ви, до тъчскрийн масите, върху които поръчвате храната си. Тези тъчскрийн маси са може би най-интересното нещо в заведение­то, тъй като те разкриват пред вас истинска палитра от възможности.

Първо, красиви са, а можете да избирате в какъв цвят да бъде вашата маса – и, разбира се, да го промените само с допир. Можете да изберете подложки, които да са според вкуса ви – на цветчета, раирани, стилизирани и т.н. Дизайна отново избирате вие. За да нагласите масата както ви харесва, използвате малък кръгъл тъчпад в левия й ъгъл. С него работите с докосване и навигирате без проблем. Освен че можете да управлявате менюто и да си избирате с пръсти, можете и да играете игри. Можете да повикате сервитьора чрез тъчпада, а също така ви се дава  достъп до камера, която показва в кухнята и можете да гледате как готвачът приготвя храната ви.


Ресторант „Хажиме Робот”, Банкок

Още един ресторант с роботи, този път в Банкок. Върху моторизирана пътека роботите се движат край всички маси и сервират плата с храна. И не само, че ще ви доставят вкусна вечеря, а и ще ви забавляват, когато пожелаете – можете да ги накарате да танцуват на техно музика и да разно­образят вечерта ви. За да дадете поръчката си, трябва да изберете сред снимките на храната, кои­то се намират върху тъчскрийн на лицето на робота. Поръчката ви се отразява в кухнята, където приготвянето й започва веднага. Самите роботи са интересни и сладки, с много симпатични личица и дори малките деца веднага ги харесват и се чувстват комфортно в присъствието им.


Ресторант „Далу Робот” в Жианг, Китай

Ресторант, в който се трудят истински роботи – да, това е факт. Някои от роботите сервитьори дори са „облечени” в кожа, така че да изглеждат съвсем като хора. Малко плашещо, че вече можем да бъдем обслужвани от хуманои­ди, които изглеждат като нас, но не са истински живи същества. Ако все пак сте фенове на наистина високотехнологичните решения, това е вашият ресторант. В него работят девет робота, а човешката работна ръка в заведението следи дали всичко е под контрол – а ако не е, се грижи да „изключи” непослушния робот.

Механизираните сервитьори се движат по позната пътека около маси, подредени в кръг. Могат да обслужват до 100 души, като всеки робот е програмиран за различни услуги – сервиране на напитки, приемане на поръчки, разчистване и т.н. Компанията, създала този определено не­стандартен начин на поръчване на храна, се казва „Шандонг Далу Сайънс енд Технолоджи”. Тя отбелязва голям успех с идеята си за обслужване на хора единствено с машини, въпреки че на голяма част от посетителите все още е трудно да възприемат изцяло да ядат храна, поднасяна от андроиди.


Ресторант „Мизуя” в Сидни, Австралия

Отново ресторант, създаден около идеята за обслужване без сервитьори. Определено много от нас знаят колко е досадно понякога „човешкото” обслужване – няма ги , когато ти трябват, бавят храната точно когато си най-гладен, да не говорим, че очакват бакшиш дори и само за това, че са запомнили че искаш вода, а не кола. Разбира се, това не важи за всички заведения и за всички сервитьори, но все пак напатилите се може би ще се заитересуват от този ресторант. В него сядате в кабинки и поръчвате чрез тъчскрийн екран, за­крепен на стената на кабинката. С пръсти навигирате в менюто и избирате сред многообразните ястия, а след като приключите, можете да платите директно от мястото си.


Ресторант „’С Багерс”, Нюрнберг, Германия

Забележителното в това заведение е, че можете да седнете, да поръчате, да се нахраните и да платите, без да осъществите личен контакт с какъвто и да е персонал. Пред всяко място за сядане има инсталиран тъч­скрийн компютърен екран, с който удобно навигирате в менюто, избирате желаното ястие, гледате го на снимка, а също така можете да прочетете информация за произхода на ястието, големината на порциите, както и факти за самата храна, качеството и полезността й. След като изберете желаното ястие, то се спуска по завити метални релси право върху площадка, разположена над масата ви.

Софтуерът, с който работите в заведението, ви позволява да оцените храната директно от масата, да съобщите на приятел къде се намирате чрез текстово съобщение и дори да създадете собствено персонализирано меню, където да съберете любимите си ястия, за да ги поръчате още по-бързо следващия път. Целият ресторант определено има силно футуристичен вид и обстановка.


„Бъргър Кинг”, Ропонги, Япония

Всички познаваме заведението за бързо хранене „Бъргър Кинг”, но в Япония можете да го срещнете в една малко по-различна (и по-технологична) светлина. Храната и напитките са типичните за франчайза, но обстановката е различна – заведението за бързо хранене вече разполага с високотехнологично оборудване. В кабинките за хранене можете да хапвате под звуците на музика от огромни говорители, надвиснали над всяко ограждение, а музиката избирате вие. Нужно е само да включите личния си mp3 плейър или iPod в слота, инсталиран на стената. Идеята е в любимото и добре познато заведение да пускате и своята лична, любима музика.

 

 

Тагове: