Електрическите коли са със „зелено“ отношение към природата, но важен техен недостатък е количеството електричество, необходимо за задвижването им. Често пъти и захранването на батериите им се оказва точно толкова вредно за околната среда, колкото биха били и изпусканите вредни емисии (такъв е случаят с Tesla Model S например). Целта на разработчиците на електрически коли е да създадат такова возило, което наистина да се движи само с електричество. Сега това е постигнато – с концептуалната кола P-MOB, която върви изцяло на електричество, с единственото условие, че може да изминава само кратки разстояния.

 

Колата се зарежда единствено чрез интегрираните в нея соларни клетки, до ниво, което е приемливо, за да ви откара до някоя по-близка дестинация, без да ви зареже по пътя. P-MOB има две седалки и тежи по-малко от 600 килограма без батериите. Има спирачна система, базирана на кинетична съхранявана енергия, а също така според създателите й е 30% по аеродинамична от други возила със същите параметри. Разполага с два мотора, а максималната скорост, която развива, е 100 км/ч.

 

При тестването на прототипа, той е успял да измине 20 километра със захранване, получено изцяло от соларните клетки. Не е съобщено каква скорост е развила колата, но е използвала енергия около 80 вата за километър. Проектът P-MOB се финансира от Европейската Комисия и включва учени от Siemens (Германия), Mazel (Испания), IFEVS, Polimodel и Fiat в Италия, както и Magnomatics и университета Шефилд във Великобритания.