Физици създадоха източник на кохерентно електромагнитно излъчване в терахерцовия диапазон, който работи при стайна температура, съобщи Харвардският университет.

Към терахерцовите вълни (Т-лъчи) се отнася частта от електромагнитния спектър в диапазона между 0.1 и 10 терахерца.
Т-лъчите лесно проникват през хартия, дрехи, картон, пластмаса и много други материали, без да вредят на човешкия организъм.
Те могат да се използват за откриване на скрито оръжие или експлозиви, диагностика на тумори, търсене на дефекти и пукнатини в материалите.

Много е трудно да се направи лазер, излъчващ в терахерцовия диапазон, тъй като в природата не съществуват материали за това. Ето защо практическото използване на Т-лъчите е сведено до минимум.

Изследователският екип от Харвард, ръководен от Федерико Капасо (на снимката в ляво) и Михаил Белкин (дясно), разработили полупроводников лазер, изпускаш Т-лъчи, като освен това за разлика от съществувалите по-рано устройства работи при стайна температура. Мощността му е няколко нановата (10-9 вата), а чрез обикновени термоелектрически охладители може да се увеличи до няколко миливата (10-3 вата).

За основа на устройството е послужил квантов каскаден лазер (Quantum Cascade Laser, QCL), който излъчва в средния инфрачервен диапазон на две честоти едновременно. Терахерцовото излъчване възниква при генерирането на различни честоти.

Тагове: