Като водещ производител на аудио- и видеотехника Sony логично се включи активно в битката за завладяване на нови HD територии. Днес японският производител може да се похвали с бога гама от класни Hi-Def устройства, като се почне от HD камкордерите, телевизорите от серията BRAVIA, Blu-ray плейърите, игровата конзола PS3 и се стигне до усъвършенстваните ноутбуци и PC-та от серията VAIO, предназначени за HD едитинг. VGC-VGC-RM1N е представител именно на последната категория. В него разработчиците на Sony съчетават иновативен дизайн с технологии от ново поколение, обезпечени с богат набор от програми за видеоредакция за достигане на професионално ниво на HD редактиране.
Двоен Hi-Fi дизайн
Първото нещо, което се набива на очи във VAIO VGC-RM1N, е неговият дизайн, напомнящ старите обемисти Hi-Fi системи. Компонентите на масивния компютър са разположени не в една, а в две кутии (main unit и access unit), издържани в стилен черен цвят. По-голямата от двете представлява основното отделение (main unit), като в нея е съсредоточена изчислителната мощ на компютъра, както и двата му твърди диска. Предният панел впечатлява със своя нетрадиционен трапецовиден дизайн. Върху него са разположени два front-accessible drive cage конектора за допълнителни твърди дискове, четири USB порта, FireWire порт, бутон за включване и масивни отвори за охлаждане, придаващи му агресивен вид.
Отделението access unit също впечатлява със своя изчистен дизайн. Неговият преден панел представлява два капака един по-малък, на който е разположен втори бутон за включването, и един по-голям, обхващащ повече от 2/3 от ширината. Зад малкия са скрити два USB порта, card reader, както и извод за слушалки и микрофон, а зад по-големия капак се намират Blu-ray и DVD оптичните устройства.
Супер Quad процесор
Освен с впечатляващ дизайн VGC-RM1N може да се похвали и с класни компоненти, вградени в него. Логично, при положение че HD редактирането е процес, изискващ конфигурация със сериозни параметри. В своя настолен PC Sony са използвали четириядрения Core 2 Quad процесор на Intel с 8 MB (2x4 MB) L2 cache памет и тактова честота от 2.4 GHz. Чипсетът отново е на Intel модел P956 Express chipset.
Системата е обезпечена с 2 GB DDR2 RAM памет на 667 MHz, като може да бъде разширена до 3 GB посредством двойката DIMM слотове за допълнителни модули с памет. Графичната карта е Nvidia GeForce 8600 GTS с 256 MB GDDR3 памет с пълна поддръжка на DirectX 10. Тя се явява две нива по-ниско от флагманската 8800 GTX, но въпреки това е достатъчно бърза, за да подкара почти всички игри на пазара и естествено да гарантира изпълнението на редица мултимедийни задачи.
Работата с HD видеофайлове предполага и наличието на харддискове с голям капацитет, които да съхраняват обработващите се или вече обработени материали. За целта инженерите от Sony са оборудвали VGC-RM1N с два SATA хард драйва (7200 rpm) с по 500 GB пространство, свързани в RAID 0 конфигурация. Този начин на свързване, известен като stripping, задава на компютъра да раздели данните на фрагменти и да ги разпръсне в масива, като по този начин се намалява значително времето за достъп. Тази система обаче има един съществен недостатък при повреда в единия от дисковете практически целият масив от информация бива загубен.
VAIO VGC-RM1N е оборудван също така с Blu-ray записващо устройство и DVD. Blu-ray записвачката е с опция за записване на двуслойни Blu-ray дискове, като по този начин обемът данни достига до 50 GB. За потребителите, за които цената на сините дискове е все още стряскаща, на помощ идва DVD записващото устройство, което предлага също двуслойно записване, като тук максималният обем е 8.5 GB.
Към конфигурацията влизат също така PS/2 клавиатура и стилна мишка, дистанционно управление и специалният Jog контрол, наподобяващ iPod, за по-лесно придвижване при покадрово плейване и редакция на файловете.
Интерфейс и софтуерно обезпечение
VAIO VGC-RM1N може да се похвали с богато интерфейсно обезпечение. Компютърът разполага с 12 USB 2.0 порта 8 разположени на главното отделение (4 на предния панел и 4 на задния) и 4 на access unit отделението (2 отпред и 2 на задния панел), също така и FireWire порт, благодарение на който към системата може да бъде включен богат набор от периферни устройства като HD камкордери например. Наличен е също четец за карти, който поддържа най-популярните стандарти. Необичайно за настолен компютър е присъствието на PC card слот (на задния панел на access unit отделението), често срещан при лаптопите. Неговото предназначение в VGC-RM1N обаче е по-различно от това при преносимите компютри. В случая слотът се използва за разчитане на DVCPRO P2 професионална карта, представляваща няколко индивидуални SD карти, свързани помежду си. Компютърът позволява също така към него да се включат допълнително още четири твърди диска посредством двата front-accessible drive cage конектора на предния панел на основното отделение и двата слота на задния. Налични са също един PCI-Express x4 slot, full-length (312 mm); два конвенционални PCI (един full length 312 mm и един half-length 167.65 mm), благодарение на които системата може да бъде надстроявана в бъдеще.
По отношение на програмното осигуряване Sony не са си позволили никакъв компромис. VGC-RM1N е оборудван с Windows Vista Business. Освен това в системата е инсталиран пълен набор от програми за обработка и плейване на HD съдържание Adobe Premier Pro 2.0 заедно с Photoshop Elements, SonicStage Mastering Studio, WinDVD 8 и DVgate Plus.
Hi-Fi позиция
Със своя VAIO VGC-RM1N Sony уцелват две мишени с един изстрел. От една страна, със своя приятен дизайн VGC-RM1N с лекота би се вписал в интериора на всекидневната и би могъл да се използва като медиен център. От друга, мощното хардуерно и софтуерно обезпечение е гаранция, че компютърът може да се използва не просто за гледане на HD съдържание, но и за пълноценното му редактиране, дори за гейминг на почти всички игри, налични днес. Това прави VAIO VGC-RM1N едно добро решение на проблема с редактирането и прегледа на HD материалите както в домашно, така и в професионално отношение.
Коментари (0)