Един от най-сложните проблеми, над които работят роботехниците е обучението на роботите да ходят.
Не е тайна, че походката на автономните механизми засега е неуверена и всяко препятствие за двукракия апарат е непреодолимо.

Независимо от цялата сложност на задачата разработчиците имат определени успехи като например робота Honda ASIMO, който от известно време може дори да тича със скорост 6 км/час.
Инженери по робототехника от Държавния университет на Орегон, Университета Карнеги Мелоун в Питсбърг и Университета в Мичиган успяха да реализират значителен прогрес в конструирането на механични крака.

За образец на подражание те използвали животински крак конструкцията на механизма включва стоманени кабели, играещи ролята на сухожилия, и пружини, в качеството на мускули.

За придвижване на робота в пространството била избрана техниката на скачането, като най-ефективен начин на движение и изхождайки от това устройството било оптимизирано.

Електронното издание 3DNews отбелязва, че за ориентир бил взет кракът на кенгуро, който може да освободи значително повече от 40% от натрупаната енергия; ефективността на човешкия крак е именно 40%.

За натрупване и освобождаване на потенциалната енергия отговорят именно пружините, които изпълняват ролята на мускули.

Механизмът се задвижва с електромотори, които придават движението на стоманените кабели сухожилия.
Пружините са направени от стъкловлакна тази конструкция им позволява да натрупват до 1 килоджаул енергия на килограм, тоест, леки 75-грамови пружини могат да натрупат енергия, достатъчна за повдигане на конструкция, с десетки поти по-голямо тегло от това на самите пружини.

Засега роботът крак може да прави само прости скокове направлението им се регулира от обикновена планка, закрепена в единия му край.
Така роботът може да се движи в кръг в двете посоки.

Следващата стъпка на изследователите е създаване на система за управление на движението на робота чрез специален алгоритъм, отговарящ за баланса на механизма.
До сега учените са конструирали три робота единият от тях, наречен Thumper, представлява еднокрака конструкция, а другите два механизма са обединени в един, получил името MABEL.
Инженерите смятат, че именно MABEL ще може да се превърне в апарат с висок коефициент на полезно действие.

Тагове: