Изследователи са създали първия изцяло оптичен чип, който може трайно да съхранява данни - откритие, което може да доведе до устройства за съхранение, които ще оставят SSD дисковете в прахта.

Енергонезависимата флаш памет в момента разчита на електронни чипове, които имат ограничения в скоростта заради топлината и съпротивлението, генерирано от сблъсъка на електрони. Светлинно-базираните чипове нямат този проблем. Досегашните нанофотонни чипове, създадени от изследователите в IBM, трябва да се захранват, което ги прави неподходящи за постоянно съхранение на данни. Екип от Оксфорд и Института Карлсруе в Германия успя да реши този проблем, използвайки... DVD-та.

Презаписваемите DVD-та и CD-та запаметяват данни чрез материал, наречен GST - сплав, направена от германий, телур и антимон - променяща своята структура при използване на лазерен лъч. Изследователите от двата университета са създали чип с помощта на "вълновод", който насочва светлината през канали, гравирани в материал от силициев нитрид. Чипът се покрива с нано GST и след това се обстрелва с лазер с висока интензивност. Това променя кристалната структура на GST в аморфно петно, което се открива от друг лазер с ниска интензивност за прочитане на данните.

 

с

Нанофотонен чип, разработен от IBM Research

GST се трансформира обратно в кристално състояние, когато се обстрелва с друг лазер с висока интензивност. Чрез промяната на интензитета и дължината на вълната на лазера екипът е в състояние дори да съхранява до 8 бита данни на едно място, едно голямо подобрение над двоичните електронни устройства.

Докато самото изследване е обещаващо, все още има много работа, преди на пазара да се появят новите типове „светлинна“ памет. За начало чиповете ще трябва да бъдат стотици пъти по-малки, за да могат да се конкурират с флаш паметите. Въпреки това прототипът на чипа има еднаква скорост и разход на енергия и съществуващата днес технология позволява той да се произвежда, което го прави икономически изпълним според екипа. Ако тази „светлинна“ памет се сдвои с фотонните логически чипове, това може да доведе до компютри, които са до 100 пъти по-бързи от тези, които използваме в момента.

 

Прочетете още: Google и NASA ще ползват нов квантов компютър

Тагове: