Безспорно днес името на Робърт Брунер говори по-малко на масовата публика, отколкото, да речем, икона като Стив Джобс, но исторически погледнато, фактите говорят, че именно Брунер, като един от основателите на Apple групата за индустриален дизайн през 90-те години на миналия век, е сред ключовите фигури, отговорни до голяма степен за смартфон и таблет манията, на която сме свидетели днес.
Именно екипът, ръководен от Брунер, създава идеята за Newton – универсално устройство, което да е едновременно много неща в едно. И макар концепцията така и да не придобива популярност, по-късно именно тя става основата за култовия iPhone от първо поколение, дал началото на смартфон вълната, заляла по-късно целия свят.
Днес Брунер и основаното от него дизайнерско студио Ammunition обаче вече гледат напред – към следващата закономерна фаза на смартфон революцията. Според тях скоро махалото на прогреса ще се залюлее в обратна посока и от универсални устройства от типа „швейцарско джобно ножче” мобилните дивайси на бъдещето ще стават все по-тясно специализирани.
Обратно към корените
Ammunition обаче са готови за този момент и усилено работят по редица концепции, които един ден могат да станат също толкова популярен елемент от ежедневието ни, колкото са в момента различните портативни устройства със сензорен дисплей. Специално Брунер смята, че смартфон революцията въпреки феноменалния си успех има и тъмна страна. Според него преходът към тъч контрол е стъпка напред, но и назад за много съвременни устройства. Смартфоните например днес все по-успешно заместват едновременно популярните доскоро МР3 плейъри, компактните фотоапарати, портативните гейм конзоли и дори GPS системите за навигация.
Но това, което липсва на техните все по-съвършени сензорни дисплеи, е доброто старо тактилно усещане от натискането на бутони. Брунер твърди (и с право), че днес нито един мобилен телефон не може да предложи несравнимата тръпка от физическото докосване до спусъка на цифрово-огледалната камера или енергичното „помпане” на клавишите на Gameboy или PlayStation Portable.
Точно в посока на подобно „връщане към корените” работят Брунер и неговият екип дизайнери, а идеите, които предлагат те, съчетават по уникален начин ново и старо, иновация и класика.
Синтез на минало и бъдеще
В това отношение Ammunition имат с какво да се похвалят. В крайна сметка това е студиото, проектирало неща като култовата Beats by Dr.Dre серия аудио продукти и четеца Nook на Barnes and Noble.
Ярък пример за дизайнерския синтез, който се опитват да постигнат Брунер и екипът му, е нещо толкова обикновено на вид, колкото създадената от тях... рулетка.
За разлика от класическото средство за измерване обаче тя разполага с вграден 3D модул, проследяващ всички измервания, които правите в пространството, и изпращащ ги по безжичен път до намиращ се в близост компютър или – да, смартфон. След това инсталиран върху него софтуер върши цялата математическа работа, свързана със съответното измерване, вместо да очаква от вас да събирате числата наум.
Това е и основната насока, в която работят Ammunition: не точно опит за повторно откриване на колелото, а разработване на нови методи за интеракция с вече доволно популярни устройства. Разбира се, една от фокусните точки в тези усилия са модерните в момента wearable tech устройства, т.е. дребни технологични джаджи, които могат да се носят по тялото. Безспорен лидер тук са „умните” часовници от ново поколение, които обаче вбесяват Брунер най-вече с дребните си и трудни за разчитане дисплеи.
Точно затова той предлага една малка, но съществена модификация – вместо сензорен дисплей с размерите на дребен часовников циферблат, превръщане на цялата външна повърхност на „часовника” (или може би ще е по-подходящо да го наречем „гривна”) в своеобразен дисплей за визуализация на данни.
Обратният мах
Друг интересен нов (и досаден) навик, забелязан от Брунер, е странната нова пристрастеност на хората към техните мобилни устройства. Повечето потребители например не могат да издържат повече от 10 - 15 минути, без да погледнат екрана на мобилния си телефон. Това е съвършено нова привичка, която обаче се дължи на много фактори. Един от тях е огромното изобилие от нефилтрирани данни, които екраните на повечето смартфони визуализират непрекъснато. За да се справи с това, Брунер мотивира хората си да разработват приложения и аксесоари, които да ограничават, вместо да увеличават хаоса и обема от информация, генерирани от повечето съвременни приложения.
Ammunition например са проектирали специален калъф за iPhone, който ограничава видимостта на дисплея така, че потребителят вижда само най-съществената информация, изобразена върху него – прост, но ефикасен метод за справяне с натрапчивото непрестанно взиране в екрана.
Брунер уверено смята, че именно подобни дребни на вид, но оказващи съществено влияние върху начина, по който използваме мобилните си устройства, идеи ще определят бъдещия път в развитието на този вид технологии. За да аргументира тезата си, той цитира примера с домашното водоснабдяване. Докато в самото начало само фактът, че всяко жилище е разполагало с течаща вода, е бил достатъчен, за да направи повечето хора щастливи, с времето все повече от тях започват да обръщат внимание на десетки дребни, странични подробности: чистота на водата, идваща по тръбите, температурата, начина на разпределение, дори начина, по който изглеждат крановете. Според Брунер смартфон технологията е обречена да извърви същия път и махалото да се залюлее в обратна посока през идните няколко години.