Gallery "3400"
Австралийската компания BioPower проектира оригинални варианти на приливни и вълнови електроцентрали, чието устройство е заимствано от опашките на рибите и водораслите. Инженерите на BioPower отбелязват, че продължителната еволюция е довела до появата на конструкции, които се отличават със здравина, простота, умение за работа в екстремални условия и сравнителна лекота. Тези качества трябва да се следват и в разработките на компанията.
Първата от тези разработки е вълновата станция BioWAVE.
Тя се базира на шамандури, изцяло потопени във водата. По форма те наподобяват на морски растения.
Принципът на работа е прост: апаратът се закрепва на дъното, на сравнително плитка дълбочина вълновата станция е разработена за действие на около 25 метра.
По време на вълнение под водата възникват осцилиращи потоци, които поклащат плувката подобно на водорасли. Лостчетата, на които плувките се закрепват към дъното, задвижват генератор.
Системата сама се предпазва от въздействието на твърде мощни потоци, възникващи при силна буря. При появата на такова вълнение шамандурите се накланят надолу и остават успоредно на дъното.
Една установка BioWAVE може да бъде разработена в няколко вариации според броя на плувките например за мощности от 250, 500 и 1000 киловатчаса. Очевидно, множество такива устройства, разположени по дъното могат да изработят прилично количество енергия, коментира електронното издание Мембрана.
Освен това те не се виждат от брега и не нанасят никакви вреди на природата. Бавно поклащащите се обли шамандури не са опасни за рибите, а така също установката работи практически безшумно.
Втората станция, разработена от австралийците, използва енергията на приливните течения.
За конструкцията на BioSTREAM са използвани опашните плавници на акула, тон и скумрия.
Едно от предимствата на BioSTREAM е сравнително бавното движение на плавника, който не е опасен нито за рибите, нито за гмуркачите. Плавникът преобразува движението на водата във въртене на вала на генератор.
Вертикалната опашка се върти наляво-надясно, като чрез 20-метров лост задвижва генератора, закрепен на дъното на морето. Тъй като валът на генератора е ориентиран вертикално, опашката може да улови и превърне в електричество течение във всяко направление.
Апаратът също е безопасен за рибите, а за да може целият плавник да се скрие под водата, е необходима дълбочина от поне 15 метра.
Също както и вълновия генератор може да се разработи в различни варианти за 250, 500 и 1000 киловата входна мощност.
И двете системи са тествани в басейн с вълни. Очаква се през 2009 година да заработят два пилотни апарата с по 250 киловата мощност.
Те ще бъдат разположени край островите Кинг и Флиндерс, които се намират близо до Тасмания. Енергията от станциите на BioPower ще може да захрани стотици домове на двата острова.
След тестовете в Тасмания компанията възнамерява да започне производство и търговия с генераторите BioWAVE и BioSTREAM. Очаква се това да стане още през 2010 г.
Коментари (0)