Всички сме виждали светещи в тъмното значки, играчки, гривни, пътни знаци, дисплеи и какво ли не още. Днес естествено фосфоресциращите материали се използват масово, но недостатъка им е, че поемат сравнително бавно естествената светлина, а след това я излъчват доста бързо и угасват за броени часове. 

Едно откритие на професора по физика Zhengwei Pan е на път да промени това. Той е открил нов, адаптивен фосфоресциращ материал, базиран на тривалентни хромни йони. Неговите електрони се "възбуждат" под въздействието на естествена светлина и преминават в по-високо енергийно състояние, а с времето бавно се връщат в базовото си положение. На практика процеса на загуба на енергия се изразява в излъчване на светлина в нелинейният инфрачервен диапазон.

Самото "разреждане" уви отнема твърде кратко време, но Pan и колегите му са се "изхитрили" и са забавили процеса, улавяйки светлината в специална матрица изработена от цинк и минерал наречен лантаниев галогерманит. Тя служи като "лабиринт" който улавя енергията на електроните и я запазва за по-дълго време.

Благодарение на тази модификация процесът на излъчване на светлина може да трае до две седмици при стайна температура. Тестовете с различни източници показват, че зареждането отнема не повече от минута (без значение дали става дума за естествена слънчева светлина, цветово филтрирана или флуоресцентна светлина).
Материалът работи ефикасно дори когато е в течно състояние. По думите на Pan той може да се използва за разработването на по-ефикасни соларни панели, като активна съставка от медицински разтвори за оцветяване на конкретни клетъчни структури (например ракови клетки), или като инфрачервена боя, която да се вижда само от хора носещи специални IR очила.

Тагове: