Група учени, начело с професор Фарзед Сафей, диркетор на Научно-изследователския институт по информационно-комуникационни технологии в австралийския университет Wollongong или накратко - UOW, вече четири години се занимават с разработването на алтернативни начини за преобразуване на енергията на вятъра. В резултат на това, те са проектирали системата PowerWINDows, която се различава коренно от всички настоящи подобни системи.

Основа на PowerWINDows се явява модул, който се поставя в обикновена четириъгълна рамка. Вместо набор от големи въртящи се лопати, монтирани перпендикулярно на направлението на вятъра, в системата PowerWINDows се използват множество неголеми лопатки, които бавно се въртят по посока на вятъра. Този подход позволява да се ограничи до минимум образуването на въздушни вихри у смушения, което от своя страна позволява да се намали нивото на шума и натоварването на носещата конструкция. Това води до намаляване на експлоатационните загуби и разходите за ремонт на самите ветрогенератори. Освен това, заради отсъствието на отрицателен ефект на околната среда, PowerWINDows може да се разполагат навсякъде - дори в гъсто населените градове. Още едно предимство е модулната конструкция - тя позволява при необходимост да се добавят или махат модули, в зависимост от количеството енергия, която е необходима в момента.

Специалистите от UOW вече са приключили детайлното проектиране на системата до най-малките подробности, така че в скоро време ще започнат реалните тестове. Ако всичко приключи успешно, университетът Wollongong, заедно с компанията Birdon Pty Ltd, с която вече е подписано съответното споразумение, ще започне масовото производство на ветрогенераторите от ново поколение - PowerWINDows.