Gallery "6620"
В наше време, първата задача на човек, след като се нанесе в ново жилище, е да сложи здрава и солидна каса, желателно метална (или двойно метална, а най-добре от солидна дървесина), ако може със няколко ключалки. Всъщност, броят на ключалките няма никакво значение - опитните крадци знаят как да ги отключат най-внимателно и елегантно, без дори да ги повредят. Много добро допълнение е инсталирането на сигнално охранителна техника, но това също крие своите рискове - крадците могат да научат цифровата комбинация, която служи за парола, съответно да се възползват от времето за реакция, необходимо за пристигане на екипите. Да не забравяме, че съществуват толкова много, отдавна познати и постоянно усъвършенстващи се начини за дискретно и незабелязано обезвреждане на СОТ.
Тогава? Едно от най-атрактивните решения наред с класическите средства за защита е използването на т.нар. интелигентни врати. Те притежават "електронно съзнание", което позволява на вратата сама да разпознае стопанина на жилището и да му осигури достъп.
А разпознаването се осъществява на базата на уникални за всеки един от нас характеристики. Първият, за който предполагам че веднага се сещате, е пръстовият отпечатък. Той се използва от полицията и следствените органи от десетилетия а съвсем отскоро намира приложение и при преносимите компютри.
Предполагам знаете, но почти всички модерни бизнес (и не само бизнес!) лаптопи разполагат с четец, разположен до тъчпада, който позволява чрез докосване с пръст да бъде разпознат съответния потребител. В нашия случай е същото - отпада необходимостта от запомняне и въвеждане на парола - просто поставяте показалец (или палец) на четеца на вратата, тя го сканира, анализира, съпоставя със своята база данни, и ако намери съответствие, осигурява достъп.
Аналогично се процедира и със зеницата на окото. Подобно на пръстовите отпечатъци, зениците при всеки един от нас са уникални и никога (дори при близнаци) не се повтарят. Ето защо се използват активно в системите за охрана. На практика вече съществуват работещи скенери на ретината, а наличния софтуер дава възможност да бъдат съхранявани и сравнявани зениците на стотици души. Чрез този метод се регулира нивото на достъп в различни компании и държавни институции, а за обикновения потребител това е начин чрез един бърз поглед да си влезе у дома.
Използването на пръстови отпечатъци и ретинно сканиране е много практично и надеждно, но изисква изричното поставяне на определено устройство (четец, скенер), което трябва да е видимо и достъпно, съответно буди подозрение и може да бъде умишлено повредено. Ето защо в момента набира популярност т.нар. лицево сканиране.
Тези, които се интересуват по-задълбочено от компютри и притежават качествена уеб камера знаят, че лицевото сканиране не е нещо ново - отдавна съществуват програмни алгоритми, които позволяват да се анализира входящия видеосигнал (постъпващ от уеб камерата), съответно да се разпознае лицето и неговите черти, а уеб камерата да "следи" с поглед примерно очите или устните на потребителя.
Тези алгоритми, естествено, в наши дни вече са развити до степен, която позволява на компютъра не само да разпознае лице, но и да определи за чие точно лице става дума. Някои от най-новите модели лаптопи на Sony, ASUS и Acer (а предполагам и всички останали популярни производители в скоро време) вече притежават подобна система - достатъчно е просто да погледнете в уеб камерата и ноутбукът веднага ви разпознава като потребител, отново без въвеждане на име и парола.
Аналогично, същата идея е реализирана при съвременните интелигентни врати, с тази приятна разлика, че "окото" на уеб камерата е скрито по подходящ начин, вратата е съвсем обикновена, досущ като всички останали, и едва ли някой би се усъмнил, че може да "гледа". На практика отключването се осъществява просто като застанете с лице пред нея. Останалото - сканиране, разпознаване и т.н, се извършва скрито и изключително безшумно. Това е много ценно, тъй като осигурява безупречна дискретност, тоест не се налага да предизвиквате вниманието (завистта, и интереса) на околните, като поставяте пръсти или гледате в ретинен скенер.
Ако интелигентната система за разпознаване на биометрични данни бъде свързана с интернет, това ви развързва ръцете за отдалечено наблюдение и управление, като използвате класически настолен компютър, лаптоп, а защо не и нов смартфон с вграден браузър. Така ще можете да разберете кой и как от хората, които имат достъп е влизал у дома ви (родители, приятели, съпруга, деца и т.н), да променяте настройките и т.н, дори да разпознаете евентуален крадец, който се навърта често и се чуди за начини, с които да осъществи влизане с взлом.
Текст: Делян Донев
Пълният текст във февруарския брой на сп. HiComm
Коментари (0)