В последно време сме свидетели на голям брой различни проекти, позволяващи превръщането повърхността на различните предмети и околната среда в сензорен дисплей. В повечето случаи, тези технологии изискват наличието на допълнителни устройства, които заемат място. Какво бихте казали обаче, ако бе възможно да направим всичко това далеч по-просто, като например, да заменим крушката в обикновената работна лампа на масата?

Именно това е идеята, която лежи в основата на устройството LuminAR, разработено от изследователите на групата Fluid Interfaces Group от лабораторията Media Lab към Технологичният институт в Масачузетс. В състава на устройството влиза малък пикопроектор, камера и миниатюрен компютър със система за безжично свързване. Тази комбинация позволява да се проектират интерактивни изображения на всяка повърхност, дори с неправилна геометрична форма. А използваните портативни елементи позволяват на устройството да бъде достатъчно малко за това, да бъде завинтено в плафона на обикновената работна лампа.

LuminAR се състои от два отделни, но свързани помежду си компонента. Всъщност, това е автономна система, която позволява на притежателя и да взаимодейства с показваното изображение. Във функциите на „лампата" влизат проследяването и определение местоположението на ръцете на потребителя, управление на мащаба и положението на изображението и др. Въпреки, че LuminAR може да бъде поставена във всяка настолна лампа, най-добра функционалност се постига при използването и с LuminAR Lamp, която представлява роботизиран манипулатор, позволяващ преместване на проектираното изображение. Системата за управление на LuminAR запомня положението в околната среда, където потребителите са използвали различни приложения. Това позволява ефективно използване на цялото околно пространство, например, да се проектира лентата на Twitter на повърхността на работната маса, а сесията в Skype - на стената пред вас. Камерите на системата могат да правят снимки на документи, лежащи на масата, да ги разпознават и да изпълняват съответната за тях обработка.

Освен проследяването на движението на ръцете и пръстите, камерата и софтуера за обработка на изображението може да откриват и други обекти, намиращи се в областта на достъпното пространство, например, кутиите с безалкохолни напитки, показвайки рекламна информация за тях и техните качества.
Проектът LuminAR датира от 2010 година, но неговата първа демонстрация се проведе тази година на конференцията ACM CHI Conference on Human Factors in Computing Systems. На клипа по-долу може да видите как действа в реалността системата LuminAR.

 

 

 

 

 

LuminAR Demos from Fluid Interfaces on Vimeo.