Почти всеки, който ползва компютър понякога му се налага да разглежда на дисплея триизмерни модели на различни обекти. Проекцията на триизмерния обект на плоския екран позволява да получим някаква представа за формата на обекта, но не дава възможност да го видим целия, под различни ъгли и от различни гледни точки.
Именно заради това, група изследователи от Бразилия и Канада създадоха сферичния дисплей Spheree, като неговата форма позволява да видим 3D обектите под различен ъгъл, отвсякъде, по начина, по който изглежда в действителност.
Вътре в сферата на дисплея са разположени няколко миниатюрни проектора, изображенията от които обхващат цялата повърхност на сферата. Положението на потребителя, който може да бъде във всяка една точка на пространството относно дисплея и неговото движение се проследяват с помощта на инфрачервена камера. Използвайки данните за местоположението на потребителя, компютърната система постоянно преизчислява проекцията на обекта и избира определени проектори, чрез които изображението се извежда на повърхността на сферата. А допълнителни алгоритми позволяват синхронизацията на всички проектори, благодарение, на което на повърхността се вижда равномерно осветено изображение, без артефакти и линии на свързване. Освен това, целият софтуер е разчетен така, че да може да се поддържа работата на възможно най-голям брой проектори, което на теория позволява създаването на дисплеи с много големи размери.
Използвайки дисплея Spheree, може да гледаме обектите по два начина. Единият е просто да обикаляме около дисплея, а другият, чрез помощта на специални жестове на ръцете или с помощта на контролер, наподобяващ онези от игровите конзоли, може да седим на едно място и да завъртаме обекта накъдето си поискаме. Специалната CAD програма, работеша с дисплея позволява да правим различни редакции на обекта, което е много полезно при проектирането на сложни детайли или цели възли.
На конференцията SIGGRAPH 2014 във Ванкувър, създателите на дисплея демонстрираха възможностите на няколко опитни модела на Spheree с различни размери. На видеото по-долу може да видите част от тези демонстрации.