Учени работят над литиево-въздушни (lithium-air) батерии от дълго време и те твърдят, че следващото поколение ще замени акумулаторните батерии във всички мобилни устройства. Проблемът досега се изразяваше в това, че се образува литиев пероксид - твърда утайка, която запушва порите на електродите.
Учените създават батерии с аргон, които са в състояние да образуват литиев супероксид вместо литиев пероксид по време на изтощаването на батерията. Литиевият супероксид е в състояние лесно да се дисоциира на литий и кислород, позволявайки на батерията да работи с по-висока ефективност и да има добър жизнен цикъл.
Учените казват, че това откритие отваря вратата към потенциала за нов вид батерии. Но въпреки това ние отново ще трябва да изчакаме известно време, преди да видим новата технология в бъдещи потребителски устройства.
На теория литиевият супероксид позволява създаването на литиево-въздушна батерия, която използва затворена система и не се нуждае от кислород от околната среда, което я прави по-безопасна и по-ефективна от отворените системи, които използват кислород от околната среда. Батерията с литиев супероксид има потенциал да предложи нов тип батерии с пет пъти по-голяма плътност от литиево-йонните батерии днес.
Прочетете и това: Учените от MIT предлагат нов метод за разработване на умно стъкло