Чрез специален рецептор, разположен на върха на главата си, гърмящата змия може да чувства топлината на своята жертва. Учени от Калифорнийския технологичен институт са решили да пренесат тази особеност в технология, внедрена в протеза. Според учените по този начин те ще помогнат на хората, които носят протези, да усещат по-добре околната среда и да правят разлика между безопасните и опасните температури.

Органът, който чувства топлината, има чувствителни мембрани, които реагират на топлината, долавяйки я на разстояние до 1 метър. Когато мембраната се нагрее, открива йонен канал, който изпраща към нервите електрически сигнали. Новият материал има много сходен механизъм – гъвкавата и прозрачна 20-микронова мембрана е направена от вода и пектинови вещества, молекулите на които обикновено се срещат в клетъчните стени на растенията.
Всъщност това не е първият такъв материал, но създателите му твърдят, че заради използването на пектин той остава много чувствителен към промените в температурата. Материалът може да работи в диапазона 5 - 50 градуса по Целзий, като изследователите планират увеличение на тази стойност до 90 градуса.

Тагове: