Батериите си остават най-големият източник на безпокойство за днешните потребители на смартфони. Докато процесорната мощ, дисплеите и вътрешната памет за съхранение на файлове са се подобрили значително през последните години, технологията при батериите си остава доста стара и ограничаваща развитието на мобилните устройства.

Все пак производителите на смартфони вградиха технологии като бързо зареждане и създадоха режими за пестене на енергия, за да ни дадат няколко часа и дори дни повече заряд за устройствата ни. Но инженери на Toyota са разработили нова технология за производство на магнезиеви батерии, които биха могли драстично да подобрят живота и безопасността им.

Докато литият е един от най-често използваните материали в батериите днес, той е и основната причина за главоболията на учените. По природа литият е нестабилен и опасен. Създателите на батерии трябва да прибягват до други материали като графита с цел да задържат лития стабилен, без опасност от неговото взривяване например. Но това е нож с две остриета, тъй като намаляването на количеството метал означава, че батериите няма да предложат пълния си потенциал.

От своя страна магнезият е елемент, който е доказано по-ефективен и по-стабилен от лития в производството на електроенергия. Проблемът с магнезия обаче е, че има само няколко известни електролитни материала, които могат да бъдат използвани в комбинация с него. Електролитът е материалът, обикновено течност, която всъщност пренася електроните от металните аноди към катодите.

Това е мястото, където идва пробивът на Toyota и на главния учен и инженер-химик Рана Мохтади. Тя е проучила методи за употребата на материали за съхранение на водород в технологията за горивните клетки. Същата технология в действителност може да се използва и за магнезиевите батерии. Ето защо водородът се оказва потенциалното решение на уравнението за магнезиевите батерии.

Учените на Toyota все още имат работа по развитието на технологията за магнезиевите батерии, но компанията споделя своето откритие с надеждата да накара и други изследователи да се включат в процеса на разработка.

 

Прочетете и това: Люксембург и Deep Space Industries ще тестват минни технологии за астероиди