Въпреки че нашите телефони стават все по-интелигентни и мощни с всяка изминала година, едно нещо продължава да стои закотвено сякаш в миналия век - животът на батерията. Ние използваме същите видове батерии в продължение на двадесет години и въпреки разработките на ново поколение батерии, обещаващи по-голям капацитет и по-дълго време между зарежданията, все още разчитаме на една остаряла технология.

Изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) съобщават, че са открили начин да направят добре познатите ни литиево-йонни батерии два пъти по-мощни от сегашните. Техният метод е в съответствие с действащите процедури за производство, което означава, че тези двойно по-мощни батерии могат да се появят на пазара най-рано през следващата година.

 

s

 

В традиционните литиево-йонни батерии, йоните се движат от отрицателно зареден графитен катод към положително зареден анод чрез електролитен разтвор. Графитът се е доказал като отличен катод, защото е стабилен и може да побере относително високо количество на йони.

Но учените са открили, че по-добре от графита се държи литиево-метално фолио, което има много по-голям капацитет за йони. Изследователите знаят за това от известно време, но проблемът е, че литиевият метал е с тенденция да реагира бурно с електролитни разтвори, причинявайки прегряване и дори запалване.

Въпреки това учени от SolidEnergy Systems, компания с корени в MIT, са разработили нова форма на електролитен разтвор, който не реагира добре с литиево-металното фолио. С тази технология батерии могат да бъдат направени наполовина от размера на съвременните батерии и все още да запазят пълния си капацитет. Освен това могат да се направят батерии, сравними по размер с днешните, но да издържат два пъти по-дълго.

Ако тази достъпна за внедряване технология достигне до пазара през следващата година или дори през 2018 г., ние може би ще се радваме на доста по-издръжливи смартфони от сегашните. Стискаме палци.

 

 

Прочетете и това: Учени от MIT разработиха нов метод за затъмняване на прозорци чрез електричество 

 

Тагове: