Един от големите недостатъци на литиево-йонните батерии е, че имат тенденцията да прегряват, което в някои случаи може да доведе и до запалване. За да се реши този проблем, група от изследователи от Станфордския университет е създала литиево-йонни батерии с вградени „пожарогасители“.
Те са добавили компонент, наречен "трифенилфосфат" - пластмасови влакна, които държат отрицателните и положителните електроди разделени. Трифенилфосфатът е съединение, което обикновено се използва за защита от огън при различни електронни устройства. Ако температурата на батерията достигне до 150 градуса по Целзий, пластмасовите влакна ще се стопят и ще освободят химикал. На базата на тестовете на изследователите методът може да спре пожар при батериите в рамките на 0.4 секунди.
Предишните опити за изграждане на мини пожарогасители вътре в батериите значително намаляваше техния капацитет. Юй Цуй, един от учените в този проект, казва, че тяхната противопожарна технология няма да има същия ефект и че химикалът няма да се освобождава при нормални температури.
"С помощта на нашите "интелигентни" сепаратори производителността на батериите няма да бъде засегната при нормални условия. Въпреки това, ако има потенциално изтичане на голямо количество топлина, системата ще се активира и пожарът или експлозията ще бъдат предотвратени в зародиш."
Според IEEE Spectrum бъдещите експерименти биха могли да включват предпазване от презареждане и дълбок разряд на батерията, при които да не се активира пожарогасителната система. Можете да прочетете пълния доклад на учените тук.
Прочетете и това: LG вгражда охладителна система в своите смартфони, за да гарантира по-висока безопасност