Докато световната научна общност очаква отложеното пускане на Големия адронен колайдер, намиращ се под Женева, една гореща новина дойде от екипа, работещ с американския ускорител на частици Теватрон, разположен в щата Илиноис.

Преди старта на проекта на CERN, Теватрон все още се води за най-големия работещ ускорител на елементарни частици в света. Той беше завършен през 1983 г., а общата му стойност е 120 млн. щ. долара.

Според анализа на един от експериментите, протекли в Теватрон, учените са станали свидетели на необяснимо събитие. Появата на елементарни частици, наречени мюони, се е случила на значително разстояние от мястото на сблъскване на протони и антипротони. При това под формата на струя, а не на пара, както е било прогнозирано от експертите.

В публикувания отчет на сайта arxiv.org се посочва, че резултатите не могат да бъдат обяснени в рамките на съществуващите представи. Според неофициални източници новите експериментални данни могат да доведат до обрат в представите за физиката на елементарните частици.

Тагове: