Статистиката е ясна – Android е най-разпространената операционна система. Това е напълно нормално, тъй като огромен брой производители залагат именно на нея. Днес Google направи една огромна крачка, която да затвърди световната и доминация – Android One. Вече ви представихме, благодарение на информационен теч, един от смартфоните от тази серия, но сега ще ви дадем и детайлите, разкрити от Cnet.

Началото беше дадено в Ню Делхи, Индия. Проектът, който беше обявен на конференцията I/O през юни, трябва да помогне на производителите да създават евтини смартфони, но с добри параметри. Целта – развиващите се пазари или „следващите 5 млрд. потребители". Освен по-ниската цена, Android One трябва да предостави и по-качествено Android изживяване, в което не са спестени и приложенията на Google – разбира се, действията не са просто безкористното желание хората от тези пазари да се докоснат до по-добър хардуер срещу цена от под 100 долара. Завладяването на тези пазари означава сериозен пазарен ръст.

Стартът на Android One е в Индия, но после експанзията ще продължи в Индонезия, Филипини и Южна Азия. За началото Google е влязла в партньорство с три индийски производителя – Micromax, Karbonn и Spice, но и с Bharti Airtel – най-големият мобилен оператор в страната.



Смартфоните от серия Android One са задвижвани от чист Android – стъпка, поставена още с обявяването на версия 4.4 KitKat. Припомняме, че сред ключовите промени, които донесе тази версия, беше и по-добрата й оптимизация, която й позволява да работи гладко и на по-скромен хардуер. Първите Android One телефони са: Spice Android One Dream UNO Mi-498, Micromax Canvas A1 и Karbonn Sparkle V. От софтуерния гигант обявиха и новите си хардуерни партньори, сред които се отличават имената на Asus, HTC, Lenovo и Qualcomm.

Първите модели имат близки хардуерни параметри – 4.5-инчов дисплей (резолюция 854x480 пиксела), 4-ядрен процесор MediaTek (1.3GHz), поддръжка на две SIM карти, 1GB RAM и 4GB вътрешна памет. Наличен е слот за microSD карта, 5-мегапикселова камера и батерия с капацитет 1700mAh.

“С Android One искаме не само да помогнем на хората да бъдат онлайн, но желанието ни е да се уверим, че когато са там, ще имат достъп до необятна информация и знание – богатството, което мрежата може да им предложи“, коментира Сундар Пичай, вицепрезидент на Android.

Освен по-добрия хардуер, програмата има за цел да реши още един сериозен проблем – остарелия софтуер. В Индия, където много потребители използват предплатени карти, софтуерните обновления често се игнорират – те просто имат нужда от твърде много мегабайти. Операторите, следвайки Android One, ще предоставят тези обновления безплатно – няма да използват мегабайтите от пакета, който ползват потребителите. Това ще важи за първите 6 месеца, а собствениците на Android One телефон получават безплатно и 200MB мобилен интернет, с които да свалят приложения от магазина.

 

 

Мисията на Google е ясна – да свърже света. По този начин услугите на компанията ще достигнат до още повече потребители. За тази мисия работи още един интересен проект – Loon, който трябва да достави безжичен интернет до региони, в които това изглежда невъзможно. За тази цел се използват специални балони, които се носят на голяма височина в небето. Софтуерният гигант трябва да бъде изобретателен, тъй като конкуренция има. Microsoft също има сериозни амбиции за развиващите се пазари. Компанията прокарва бюджетни апарати, но и направи операционната си система безплатна за местните хардуерни производители.

В момента Samsung е лидер на индийския пазар, а най-продаваният модел на корейците е Galaxy Star Pro, който се търгува срещу 76 долара. Firefox предлага смартфон само срещу 33 долара, а Xiaomi има интересен модел, който може да бъде закупен срещу 100 долара. Не трябва да забравяме, че китайците продадоха първата партида за по-малко от 5 секунди.

Въпреки че много от малките производители използват Android, те не могат да използват ключовите услуги на Google (Maps, Search и т.н). С Android One често споменаваната фрагментация на операционната система ще бъде допълнително ограничена. По всичко личи, че Android One може да е печеливш проект - както за Google, така и за потребителите. Времето ще покаже кой ще остане по-доволен. Бихте ли си взели Android One смартфон?