Очаквано или не, Google беше глобена с рекордните 2.42 милиарда евро от Европейския съюз за нарушаване на антитръстовото законодателство. Решението следва седемгодишно разследване за практиките на Google, което завърши с оценката, че компанията е "злоупотребявала с господстващото си положение, като системно се е облагодетелствала чрез собствените си услуги“. Днешната глоба е най-голямата, която ЕС е налагала на компания. През 2009 година Intel беше глобена с 1 милиард евро.
Европейската комисия твърди, че Google Shopping функцията за сравняване на цените, вградена в основната търсачката на компанията, е работила по подразбиране, "независимо от това, че има и други услуги". Това е ощетило конкурентните компании и сайтове. Като част от днешното решение Google ще трябва да промени начина, по който търсачката нарежда сайтовете. Ако тя не промени сегашното си поведение, ЕС ще наложи санкции в размер до пет процента от средния дневен оборот на компанията.
В съобщение до медиите еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер похвали Google за нейните "иновативни продукти и услуги, които са улеснили живота ни". Но тя добавя, че компанията "злоупотребява с монополното си положение и пречи на конкурентите си".
"Това, което Google е правила, е незаконно съгласно антитръстовите правила на ЕС", казва Вестагер. "Това пречи на другите компании да имат шанса да се състезават с Google и да правят нововъведения. И най-важното е, че европейските потребители нямат истински избор от услуги и иновации."
Google най-вероятно ще обжалва съдебното решение, за да забави окончателното решение. В същото време компанията е изправена пред две други текущи антитръстови разследвания на ЕС: едно за AdSense и друго, свързано с Android телефоните. ЕС има правото да глобява Google с до 10 на сто от годишните й приходи (около 9 милиарда долара) за всяко разследване. Във всички случаи Google отрича всички нарушения.
Днешното решение ще разгневи бизнеса в САЩ, който обвинява ЕС в несправедливо третиране на американските технологични компании. 15 процента от антитръстовите решения на ЕК между 2010 и 2017 г. се отнасят за американски компании, а две трети са към европейски фирми.