Мъж,  доскоро парализиран от кръста надолу, отново използва краката си, за да се движи самостоятелно. Възстановяването на движението е възможно благодарение на нова система за пренасочване на мозъчните сигнали, разработена от учени от Калифорнийския университет в Ървайн. Лекарите използват стандартно оборудване за електроенцефалограма, за да проследят мозъчната активност на пациента. След това специално разработени алгоритми декодират мозъчните сигнали, за да установят кои от тях са свързани с движение.

Движението става възможно след като декодираните команди бъдат изпратени към микроконтролери в колената на мъжа, които помагат за нормалното движение на краката му. Пациентът, който е момента е на 26 години, може да върви сам за първи път от 5 години, когато инцидент прекъсва гръбначния му мозък и го оставя обездвижен.

Макар да се нуждае от някои подобрения, системата за възстановяване на движенията определено има бъдеще. За момента тя изисква много оборудване и постоянна свързаност с компютър, но учените планират да разработят решение, което разчита изцяло на импланти и дава на пациентите по-голяма мобилност.

Знаете ли, че учени създадоха изкуствена нервна клетка?