Шведски учени създадоха изкуствена нервна клетка, неотстъпваща по своята функционалност на оригиналната. Откритието може да бъде много полезно в лечението на неврологичните заболявания.

Нервните клетки на човека са изолирани една от друга – те обменят информация чрез химични сигнали, чрез вещества, наречени невромедиатори. Попадайки в клетката, невромедиаторът се преобразува в електрически импулс, но в следващата клетка отново преминава в химическо състояние. Над създаването на изкуствена нервна клетка, способна да предава информацията по същия начин, работиха специалистите от шведския Каролински институт, като усилията им се увенчаха с успех.

 

Клетката е конструирана от електропроводими полимери, като в процеса на тестване е станало ясно, че аналогът работи в пълно съответствие с оригинала. Сигналът се изпраща с помощта на специален софтуер, клетката го разпознава, провежда го в себе си като електрически и след това го преобразува в химически, изпращайки го към следващата клетка. Като цяло, изобретението се явява органичен биоелектронен компонент, който е способен да разпознава и предава химичните сигнали в човешките клетки. В момента за възстановяване на връзката между нервните клетки се използва електрическа стимулация.

В бъдеще време откритието може да допринесе за лечението на редица неврологични заболявания, но засега изкуствената нервна клетка е доста голяма като размер – за нуждите на медицината е необходимо да бъде смалена до далеч по-малък имплант.