Технологиите се развиват (ау, какво клише). Производителите на смартфони се опитват да скъсят цикъла за пускане на нови модели, но и същевременно трябва да предложат на потребителите по-бърз хардуер, нужни подобрения и един куп интересни, отлично звучащи екстри, които може и да не са от най-често ползваните, но са повече от вълнуващи, когато ги обясняваме на приятелите си. От няколко месеца започваме да виждаме смартфони, които записват видео с 4K резолюция. Според някои потребители това е страхотно, а други го определят като нещо излишно. От Sony смятат, че 4K със сигурност има място в света на мобилните телефони.

 

Разбира се, става въпрос за новия флагман на компанията (Xperia Z2), който беше представен на MWC 2014. От Engadget са имали възможност да говорят с Кичиро Курозуми, творчески директор и вицепрезидент в Sony. Той обяснява, че „всичко е в детайлите”, а камерата е нещо, което прави Xperia Z2 толкова отличаващ се телефон. „2014 е годината на премиум смартфони, таблети и умни аксесоари, но ние трябва да го направим по различен начин.”

 

Xperia Z2 не е първият самртфон, който записва видео с UHD резолюция, но Курозуми обяснява, че важен е сензорът и специалният софтуер „SteadyShot”, които дават предимство на смартфона на японския производител (когато успеем да направим тест, тогава ще можем да го заявим със сигурност). Дори и с просто око може да се види, че заснетите клипове имат по-висока резолюция, но от Engadget задават един логичен въпрос – „Липсата на 4K екрани (UHD телевизорите са рядкост) не ограничава ли клиповете с тази висока резолюция?”. Курозоми вижда нещата по по-различен начин.„Тези клипове не са зависими от 4K телевизорите. Да, картината ще бъде най-добра на тях, но дори и преоразмерени на 1080p, те ще изглеждат много по-добре, отколкото Full HD записите”.


Според Engadget, които са успели да тестват Xperia Z2, благодарение на стабилизацията кадрите при по-ниско количество светлина изглеждат по-добре, но някои снимки изглеждат неестествени. Трябва да се отбележи, че тестовият телефон не е финален модел за продажба. Едно е сигурно – мегапикселите са същите, но разликите в хардуера и софтуера са достатъчни за получаването на различни (по-добри) резултати.

 

Е, кога ще се появят смартфони с 4K дисплей? „Някой ден! Общото мнение беше, че потребителите няма да могат да различат покачването на резолюцията след определено ниво, но това не е така. Хората могат да открият разликата”, обяснява Акихиро Хираива, вицепрезидент на отдел Mobile Development. „Трябва да открием точния размер дисплей и процесор, които ще могат да поддържат 4K. Оглеждаме се за нужните решения”, добавя Курозоми. Смартфоните ще имат нужда и от по-добра батерия, която да поддържа дисплей с толкова висока резолюция.

 

Интересно е, че в Xperia Z2 от Sony са използвали и различен подход за панела. Вместо три отделни части, компанията е разработила същата структура от едно парче. Това елиминира някои от слабите точки на предишния модел, правейки новия флагман по-лесен за предпазване от вода. Това е довело и до намаляване на теглото и дебелината.

 

От Sony смятат, че 2013 година е била изключително важна за Xperia. Това е годината, в която серията е направила големия си пробив, но компанията все още не може да влезе сред най-купуваните производители на смартфони. „Ако не бъдем смели, не можем да бъдем голям играч. Не можем да правим по-добри продукти”, обясняват от компанията. „Тази година ще бъдем смели в идеите си”.


 

Не можем да отречем, че Xperia Z2 има голяма прилика с предшествениците си. „Смятаме, че приликите са позитивно неща”, обяснява Курозуми. „Ако вече сте притежател на Xperia Z (Z1), когато видите новия модел в магазините, знаете точно какво е, какво може. Но ще видите и подобрените неща. Маркетингът е от изключителна важност. Трябва да покажем на всички, че това са страхотни продукти. Ако Apple не съществуваше, нямаше да сме тук. iPhone моделите са все така иновативни, но смятаме, че ще загубим тази игра”.

Нямаме търпение да видим Xperia Z2 в действие. А вие?

На MWC 2014 Sony представи и Xperia Tablet Z2.

Тагове: