Протеините са в основата на биологичните съзадания. За да се случи каквото и да било във всеки организъм, протеините си взаимодействат. Непрекъснато, хаотично, неразбираемо и с невероятно висока скорост.
По-важното е, че когато протеините не се свържат правилно се случват редица неприятни процеси, а крайният резултат понякога е една от дузина тежки и смъртоносни болест.

Проектът Folding@home (подобно на SETI@home) е благородна инициатива на Станфордския университет. Проблемът на медицината е, че взаимодеиствията между протеините се случват стотици пъти в секунда и не могат да бъдат предвидени. За да се извърши симулация на поведението им е нужна значителна изчислителна мощ, а не просто един университетски суперкомпютър.
За това от университета предлагат на всеки, който разполага с компютър (или Playstation 3) да се включи в инициативата, като се регистрира и стартира приложение, което периодично тегли през интернет пакети с изчисления. След няколко часа работа резултатите се изпращат на университета и така - около 300 000 компютъра и конзоли помагат да се разберат сложните връзки между протеините и следователно - да се открият начини за предотвратяване и лекуване на много отчайващи диагнози.

А ето и как изглежда PC версията, която може да бъде изтеглена свободно.

От Никола Папукчиев

Тагове: