Появата на генеративния изкуствен интелект предизвика полемика сред заинтересованите компании и потребители, като основният проблем е свързан с неприкосновеността на личния живот и сигурността. Чатботове като Microsoft Copilot и ChatGPT са отлични в генерирането на изображения въз основа на текстови подкани.

Интересно е, че специалистите в областта на ИИ приложимата среда, включително архитекти и интериорни дизайнери, могат да загубят работата си заради ИИ, тъй като той става все по-добър в генерирането на сложни структурни проекти. Ето защо възможността за генериране на изображения с помощта на ИИ предизвика загриженост сред творците, особено след като в интернет се появиха фалшифицирани снимки на попзвездата Тейлър Суифт. Възможностите на Image Creator by Designer получиха значителен тласък, след като в инструмента беше интегрирана технологията за генериране на изображения DALL-E 3. Възторгът обаче беше краткотраен, след като Microsoft умишлено редуцира възможностите на инструмента, за да избегне по-нататъшни спорове.

Това предизвика ефект на доминото в конкурентните модели, ограничавайки възможностите им до прости и общи изображения - но не и в Grok-2. Малко след пускането на модела потребителите бързо преминаха към X и го определиха като „най-базирания и нецензуриран модел от своя клас досега“. Те също така използваха възможността да похвалят Илон Мъск за това, че „е осигурил свободата на словото както за хората, така и за машините.

Потребителите очевидно се наслаждават на свободата, която предлагат възможностите за генериране на изображения на Grok 2. Няма ограничение за това какво можете да накарате модела с изкуствен интелект да генерира. X си партнира с Black Forest Labs, което позволява на Grok 2 да използва възможностите за генериране на изображения на Flux.

Grok разполага със забавен режим, който позволява на потребителите да използват творческите си пориви на оптимално ниво. В тази връзка не е ясно какво е общото мнение за новите възможности за генериране на изображения на инструмента. Изглежда инструментът е бил приет с микс от емоции, като преобладаващото мнозинство изтъква неограничените му възможности. Някои потребители изразиха опасения, че инструментът разпространява дезинформация, което в крайна сметка може да причини вреда.

Множество deepfake изображения на бившия президент Доналд Тръмп и вицепрезидента Камала Харис вече обикалят социалните медии и макар че е лесно да ги идентифицираме като изображения, генерирани от изкуствен интелект, те представляват значителна заплаха за предстоящите избори, поставяйки участващите страни в компрометиращи ситуации като например атаките от 11 септември.

Grok все повече прилича на водещите чатботове с изкуствен интелект на Microsoft и OpenAI, въпреки че на пръв поглед е новак в бранша. Милиардерът и собственик на X Мъск изложи амбициозни планове за чатбота и каза, че до декември той ще бъде „най-мощният ИИ по всички показатели“. Мъск подчерта, че чатботът се обучава от най-мощния клъстер за ИИ в света.

Същевременно чатботът вече се е натъкнал на някои критични препятствия. Първо, неотдавна той беше забелязан да разпространява дезинформация за предстоящите президентски избори в САЩ, което предизвика безпокойство сред регулаторните органи.

X също така тихомълком пусна нова настройка, която по подразбиране предоставя на чатбота достъп до данните на потребителя за обучение. Когато регулаторните органи повдигнаха въпроса пред X, компанията съобщи, че не е обърнала внимание на оплакванията. Оказа се, че X е затруднила деактивирането на функцията, тъй като тя е ограничена до уеб приложението.

От другата страна на океана пък стана ясно, че Общият регламент относно защитата на данните в ЕС може да донесе глоба на X в размер до 4% от глобалния ѝ годишен оборот, ако платформата не може да установи правно основание за използването на данните на потребителите за обучение на своя чатбот без тяхното съгласие.

Снимка: Unsplash/X

Виж още: В САЩ е открит първият вирус вампир, който се прикрепя към други вируси