Между 1994 г. и 2010 г. американски и холандски археолози провеждат разкопки на обект от ранната бронзова епоха източно от Алепо, Сирия. В една добре запазена гробница те откриват скелети, златни и сребърни бижута, кухненски съдове, връх на копие и керамика. До керамиката обаче те откриват нещо потенциално по-ценно от всичко останало заедно: четири глинени цилиндъра на възраст 4400 години, гравирани с нещо, което изглежда като азбука.
Сега Глен Шварц, археологът от университета „Джонс Хопкинс“, който е направил откритието, твърди, че четирите артефакта с дължина на пръстите може би са най-старото известно доказателство за азбучна писменост в историята. Ако тази оценка, подробно описана в изявление на университета и обявена на годишната среща на Американското дружество за отвъдморски изследвания на следващия ден, е вярна, това би нарушило досегашните предположения за произхода и разпространението на първата известна азбука.
„Азбуките направиха революция в писането, като го направиха достъпно и за хора извън кралското семейство и социалния елит. Азбучното писмо промени начина, по който хората живеят, мислят и общуват“, казва Шварц в изявлението си. „И това ново откритие показва, че хората са експериментирали с нови комуникационни технологии много по-рано и на различно място, отколкото сме си представяли досега.“
От години учените спорят за произхода на първата азбука, но повечето от тях са единодушни, че първата известна азбука е създадена през първата половина на второто хилядолетие преди Христа. Новото откритие може да промени това. Въглеродното датиране - изпитан метод за датиране на органични вещества - поставя малките цилиндри в периода около 2400 г. пр.н.е., което предхожда тази хронология с около 500 години.
„Досега учените смятаха, че азбуката е била изобретена в Египет или около него някъде след 1900 г. пр. н. е.“, припомня Шварц. „Но нашите артефакти са по-стари и от друг район на картата, което предполага, че азбуката може да има съвсем различна история на възникване, отколкото смятахме.“
Откритието е в контекста на съвместните разкопки на университета „Джонс Хопкинс“ и Амстердамския университет в Тел Ум-ел Мара - градско поселище, основано около 2700 г. пр.н.е. в днешна Западна Сирия, за което се предполага, че е древният град Туба.
Снимка: Unsplash/Glenn Schwartz, Johns Hopkins University
Виж още: Химици, а не кулинари, създадоха най-тънките спагети в света