Над сто астрономи подписаха отворено писмо, в което призовават Федералната комисия по комуникациите на САЩ да спре всички изстрелвания на Starlink и други мегакупове от сателити, опасявайки се от въздействието им върху околната среда и от пречките, които те създават за наземните обсерватории, опитващи се да заснемат Дълбокия космос.

Астрономите твърдят, че паузата трябва да бъде направена, докато учените не могат да оценят напълно рисковете от разполагането на спътници с подобен мащаб, и критикуват Федералната комисия по комуникациите, че не е подложила тези купове на преглед за въздействие върху средата.

„Изкуствените сателити, дори и невидимите с просто око, могат да попречат на астрономическите наблюдения, които помагат за откриването на астероиди и разбирането на нашето място във Вселената“, казва пред Space.com Робърт Макмилън, астроном от Университета на Аризона и един от авторите на писмото. „Потенциалните дългосрочни екологични вреди от разполагането на десетки хиляди сателити“, продължава той, „все още не са ясни“.

Понастоящем в орбита има над 9000 активни сателита. Според база данни, поддържана от астронома от Харвард Джонатан Макдауъл, повече от половината от този брой се пада на съзвездието Starlink на SpaceX с около 6500 функциониращи космически апарата. Поразителното е, че SpaceX започна да изстрелва сателити едва през 2019 г. В цялата история на човешката космонавтика в орбитата на Земята са били изведени около 19 500 спътника, по данни на Европейската космическа агенция.

Това е умопомрачителен темп на ускорение. Разбираемо е, че през последните години това разочарова астрономите, които се оплакват, че ярките съзвездия от сателити съсипват наблюденията на нощното небе.

Нещо повече, все повече доказателства сочат, че радиацията, излъчвана от бордовата електроника на спътника, пречи на радиотелескопите, което може да ограничи най-добрия ни начин да надникнем в най-дълбоките части на Космоса. Не могат да се пренебрегнат и потенциалните вреди за околната среда. Космическият боклук в ниската околоземна орбита беше проблем още преди появата на мегаконстелациите, които само изостриха проблема.

Освен опасностите, които това може да създаде за други космически апарати, все по-голямо безпокойство буди фактът, че тези спътници за краткотрайна употреба, чието предназначение е да служат само няколко години, могат сериозно да замърсят нашата планета, тъй като непрекъснато навлизат в атмосферата и изгарят в нея.

Федералната авиационна администрация също така предупреди, че тези падащи устройства могат да убият хора. Възможно е да подценяваме количеството фрагменти, които оцеляват при повторното навлизане в атмосферата, тъй като тревожен брой компоненти на космически апарати, които са били предназначени да изгорят в атмосферата, вместо това се разбиват на Земята.

Снимка: Unsplash

Виж още: Google пусна предварителна версия на ИИ модела Jarvis, който иска да завладее компютъра ви