Дълбоководни учени заснеха жив гигантски калмар в естествената му среда за първи път, откакто видът е кръстен преди 100 години. В изненадващ обрат индивидът - заснет на филм на дълбочина от 600 метра от изследователи на борда на кораба Falkor на Schmidt Ocean Institute - всъщност дори е бебе.

Достигайки до седем метра дължина и спирайки везните на 500 кг, гигантските калмари (Mesonychoteuthis hamiltoni) са най-тежкото безгръбначно на Земята. Този прозрачен екземпляр обаче е дълъг само 30 сантиметра.

„Вълнуващо е да се видят първите кадри на място от живота на гигантския кармар и е интересно да се мисли, че те нямат представа, че хората съществуват“, казва д-р Кат Болстад от Оукландския технологичен университет - един от независимите експерти, проверили кадрите. „В продължение на 100 години ги срещаме главно като останки от плячка в стомасите на китове и морски птици.“

Приказките за приказно огромни калмари отдавна са легенди. Тези гигантски животни може да са вдъхновили легендите за Кракен в Скандинавия, Сцила в Гърция и Луска в Карибите. В своята „История на животните“ Аристотел описва огромен калмар – teuthus, – който расте „до пет ела“ (ел е дължината от лакътя до върха на пръстите).

Тези фантастични същества са толкова реални, колкото и нарвалът. Видът гигантски калмари е наименуван и описан за първи път през 1925 г., но малко е научено за тези неуловими създания през 100-те години от тогава. Смята се, че тези животни имат най-големите очи на планетата. Техните огромни очни ябълки (с размерите на футболна топка) им помагат да забележат кашалотите – единствения им хищник – в тъмнината на дълбокия океан. Те могат да бъдат идентифицирани по куките, които се намират в средата на осемте им ръце.

Малкият екземпляр е заснет, докато учени са били на експедиция близо до Южните Сандвичеви острови в Южния Атлантически океан. В момента той е почти изцяло прозрачен, но ще загуби своята прозрачност, когато остарее.

По време на предишна експедиция в Южния океан близо до Антарктида учените са заснели ледников стъклен калмар (Galiteuthis glacialis) – друг вид, който никога преди не е бил виждан жив в естественото си местообитание.

Снимка: Unsplash/Schmidt Ocean Institute

Виж още: Дори малки телескопи могат да наблюдават новооткрита комета в нощното небе