
Институтът SETI използва световна мрежа от големи радиотелескопи, за да търси сигнали, които могат да съдържат модели, показващи интелигентна комуникация. Но проблемът с този конкретен метод за търсене на извънземен разум е, че сигналът може да бъде блокиран. Електромагнитните вълни, независимо дали са видима светлина или радио, могат да срещнат планети, звезди или други космически обекти, които пречат на вълните да достигнат до нашите инструменти на Земята.
Решението може да бъде добавянето на нов начин за търсене на извънземни в небето, предлага един учен. Астрофизикът от Харвардския университет Ави Льоб, който се присъединява към базирания в Ню Йорк физичен мозъчен тръст Applied Physics, заедно с астрофизика Шон Д. Б. Фел от Хайделбергския университет в Германия, смята, че има нов начин за намиране на потенциални извънземни техносигнатури.
Льоб и Фел, и двамата експерти по гравитационни вълни, ще работят с Applied Physics за разработване на практически технологии за откриване на определени видове обекти и сигнали от Kосмоса. Гравитационните вълни се генерират, когато далечни черни дупки или неутронни звезди се сблъскат. Подобно на вълни в езеро, когато камък падне в него, гравитационното смущение започва силно в точката на сблъсъка, но се разпространява навън във все по-малки и по-малки вълни.
Изследванията на мозъчния тръст, които включват търсене на решение за пробив в пространството, който би могъл да позволи междузвездно пътуване, определено са нетрадиционни, но въпреки това имат за цел да трансформират теорията в практически технологии. Сега екипът засилва изследванията на гравитационните вълни и как да ги измерва по-добре - което може да бъде път към научаване на повече за мистериозната, неоткриваема тъмна материя, която съставлява 85 процента от нашата Вселена. Включването на Льоб и Фел ще ускори темпото и обхвата на изследванията, казва съоснователят и главен изпълнителен директор на Applied Physics Джани Мартир.
Вероятно един от водещите световни експерти по черни дупки и пространствено-времеви структури, Льоб също е противоречива фигура в своята област, защото иска да търси извънземни техносигнатури. През 2018 г. той предположи, че мистериозен междузвезден обект, подобен на астероид, който е влязъл в нашата слънчева система, наречен Oumuamua, има уникални характеристики, които биха могли да го квалифицират като технологичен артефакт на извънземна цивилизация.
Нов начин за намиране на извънземни може да бъде чрез откриване на гравитационни вълни, твърди Льоб. Той се интересува от лазерна интерферометрия: техника, използвана за измерване на гравитационни вълни. Докато достигнат Земята, тези изкривявания в пространство-времето са толкова намалени, че се нуждаем от голяма, силно чувствителна мрежа от детектори, работещи заедно, за да ги открием.
Нищо, включително планета или слънце, не може да блокира или разсее сигнали от гравитационни вълни, така че тези сигнали са добър кандидат за намиране на потенциална извънземна техносигнатура, пише Льоб в своя статия. "Възможно е извънземни технологични цивилизации да комуникират чрез гравитационни сигнали и неуспехът ни да ги забележим досега се дължи на факта, че традиционният SETI метод разчита на търсене на електромагнитни сигнали с традиционните телескопи."
В рамките на едно десетилетие космическата обсерватория LISA трябва да може да подобри своята чувствителност и да направи по-осъществимо намирането на обекти, които другите телескопи не могат. Те включват "астероиди убийци, които или са твърде малки, за да отразяват достатъчно слънчева светлина, или които се приближават към Земята от посоката на слънцето и така остават скрити", пише Льоб. Тази технология може също да открие обекти като първични черни дупки, които хипотетично са се образували по време на раждането на нашата Вселена и може да са направени от тъмна материя. Въпреки че е малко вероятно те да са близо до Земята, такива обекти от тъмна материя може да са разпръснати из Вселената - но в момента няма начин да ги открием.
Планираните бъдещи детектори на гравитационни вълни като телескопа "Айнщайн" и "Наблюдателя на Големия взрив" (Big Bang Observer или BBO) се очаква да бъдат "поне с два порядъка по-добри от LIGO, увеличавайки обема на търсене с фактор милион", пише Льоб. Свръхчувствителното и фино настроено откриване на гравитационни вълни ще бъде "най-добрата система за предупреждение за смекчаване на екзистенциалния риск от тъмни обекти".
Снимка: Unsplash
Виж още: Този нов телескоп най-сетне може да отключи тайната на невидимата Планета 9