
Астрономите любители отново постигнаха нещо сериозно, откривайки нова комета - при това не чрез гледане през телескоп, а чрез внимателно изучаване на публично публикувани изображения с ниска резолюция, направени от камерата SWAN (Solar Wind Anisotropies) на орбиталната Слънчева и хелиосферна обсерватория (SOHO).
На 29 март Владимир Безугли от Украйна пръв съобщи за движещ се обект на снимките на SWAN, направени седмица по-рано. Майкъл Матиацо от щата Виктория, Австралия, независимо от него откри „очевидна комета“ същия ден, използвайки същите снимки, като отбеляза, че обектът е около 11-а величина и изглежда се изсветлява. Роб Матсън от Калифорния също е изследвал данните от SWAN и съобщава за своето независимо откритие на 31 март. На 1 април подробности за откритието и ранни измервания на позицията бяха публикувани в дискусионната група Comets Mailing List.
Благодарение на усилията на астрономите да разпространят информацията, любителската общност бързо се активизира и наблюденията на кометата започват да се увеличават. Временно обозначена като SWAN25F, новата посетителка получи официалното си име C/2025 F2 (SWAN) на 8 април. По това време тя се движеше на североизток през Големия квадрат на Пегас и се виждаше ниско в източното небе в началото на зората. Въпреки ранния час наблюдателите бяха подкарани да я видят. Изборът беше оскъден от времето на Цучиншан-АТЛАС (C/2023 A3) и АТЛАС (C/2024 G3).
Първите наземни наблюдения на кометата SWAN показаха, че нейната звездна величина е около 9.5 - достатъчно ярка, за да пробие атмосферната екстинкция и да я превърне в сравнително лесна мишена за по-малки телескопи въпреки малката ѝ височина (~10°) в началото на зората. През следващия месец, по време на най-добрата част от нейната видимост, кометата ще продължи да се движи ниско в небето и да се бори със здрача. За щастие, очаква се също така тя да се изсветли с поне няколко звезди.
Като се има предвид високата северна деклинация на новата комета, наблюдателите в средните северни ширини са облагодетелствани. Засега кометата се движи на североизток през Големия площад със скорост около 1.75° на ден. През следващите две седмици тя ще напусне Пегас и ще се насочи към Андромеда, след което ще премине през Триангулум. Перихелият ще настъпи на 1 май, когато космическият гост ще се отдалечи на 49 милиона километра от Слънцето, преминавайки на около 2° северно от купа Плеяди.
Ако възнамерявате да наблюдавате кометата, ще ви е необходимо място с безпрепятствена гледка към североизток. Тя ще бъде обект на сутрешното небе до около 25 април. Понастоящем тя стои на височина от около 10° до 12° в началото на зората. Но височината ѝ бавно намалява през следващите две седмици. Добрата новина е, че нашият посетител е достатъчно ярък, за да го наблюдаваме в ранния сутрешен здрач, когато е по-високо и по-малко се влияе от атмосферата.
В края на април кометата ще се премести във вечерното небе и би трябвало да бъде значително по-ярка (ако прогнозите се потвърдят), но също така ще се конкурира с удължаващия се здрач и малката височина. По време на прехода от сутрин към вечер тя може да се вижда както на зазоряване, така и на здрачаване много ниско в североизточна и северозападна посока, съответно в средата на здрача.
От 40° северна ширина кометата е на височина около 5° един час след залеза на 24 април и 8° на 1 май, когато ще виси точно над звездния куп Плеяди. След това тя се спуска все по-дълбоко в полумрака и ще се изгуби от полезрението след около 8 май. Наблюдателите на небето в южното полукълбо ще имат възможност да се присъединят към зрителите около 4 май. Тяхното търпение ще бъде възнаградено с продължителни гледки на кометата до края на май и след това.
Снимка: Unsplash/Emil Bonanno, with additions by Bob King
Виж още: Китай вече може да обърка глобалните комуникации с мощно устройство за рязане на подводни кабели