Коледа наближава и е време за подаръци! Приготвили сме ви поредица от бързи за преглеждане и полезни за ползване технологични гайдове, които да ви помогнат с пазаруването. Не само за празниците, но и изобщо. Вижте кои са най-готините продукти на пазара в момента, придружени от съвети, за да разберете кое е новото, ненужното и наистина важното днес и как да различите истински добрите предложения. Придружени от ориентировъчни цени за ваше удобство.
Какво си представяте, когато чуете думите геймърски лаптоп? Предполагам отговорът ви се върти около концепцията за огромна, тежка машина, с избухнал от ярки акценти и LED светлини дизайн, чиято „преносимост“ се изразява единствено в приликата на формата ѝ с тази на стандартен модел лаптоп. Така започнах материала ми за Max-Q инициативата на Nvidia в началото на лятото. Инициатива, която уби описания по-горе вкоренен в съзнанието ни предразсъдък.
Max-Q е първата значима иновация в сегмента на гейминг лаптопите от години насам.
Казано съвсем накратко, Max-Q е нова философия в дизайна на гейминг лаптопите. За да получи един модел Max-Q сертификация, той трябва да покрие няколко основни правила. Да е тънък, звукът от охлаждането му да не надскача 40 dbA и така получава шанса да използва специално оптимизирани чипове на видеокартите с новата архитектура Pascal - GTX 1060, GTX 1070 и GTX 1080 - които са настроени до т.нар. high peak efficiency. Или казано по-просто - максимална мощност при минимален разход на енергия. На практика Max-Q машините са леки и лесни за пренасяне, загряват по-трудно, имат дълъг живот на батерията и изглеждат толкова стилно, че да ги вземете с вас на бизнес среща. И то без компромис с мощността, за да играете всичките си любими игри където и когато си поискате.
Всички големи производители на гейминг машини се включиха в инициативата, но това не беляза абсолютния край на производството на "стандартни" гейминг модели. Вероятно обаче именно заради Max-Q и стремежа към по-добро представяне в по-компактна (но и по-достъпна) форма, тази година видяхме наистина великолепни модели в средния ценови клас. Но нека минем по същество към моделите, на които задължително трябва да обърнете внимание тази година.
Висок ценови клас
Какво да търсим в класа на най-скъпите машини? Най-високата производителност, разбира се. Придружена от цена над 4000 лв. Тук не правете компромиси и заложете на минимум 4-ядрен процесор от последното 7-о поколение на Intel, 16 GB RAM и 128 GB SSD, за да се насладите на максимална бързина. За финал при хардуера видеокартата трябва да е с най-новата графична архитектура на Nvidia - Pascal, - а моделът - най-малко GeForce GTX 1060. Колкото до екрана - 4К резолюция е супер, но Full HD е напълно достатъчно за гейминг на 17 инча, какъвто е преобладаващият диагонал на дисплея на машините в този клас. Освен това повечето от тях вече са оборудвани с IPS панел, за по-реалистични и ярки цветове, като ви препоръчвам и да следите за модел, идващ с повече от 60 Hz честота на опресняване. Последен съвет, преди да преминем към моделите: натиснете капака - той трябва да поддава минимално, за да се предотврати увреждането на дисплея при инцидентен удар.
Dell Alienware 17 R4
От 4200 лв.
Една от иконите на гейминг света, Alienware представи най-новия си преносим флагман R4 с нов, по-компактен дизайн, технологията за управление с поглед Tobii Eye-Tracking и богат избор от хардуерни конфигурации, започващи на цена от 4200 лв. и стигащи до респектиращата сума от почти 8000 лв. Корпусът е изцяло алуминиев, с атрактивни ярки акценти. А изборът ви на видео карта стига до Nvidia GeForce GTX 1080 от десктоп клас.
Asus ROG G752VS
От 3900 лв.
ASUS неслучайно е кръстила специализираната си геймърска дивизия Republic of Gamers. Продуктовата линия отдавна се превърна в утвърден стандарт в сегмента на гейминг лаптопите. Като всеки свой събрат от ROG серията този класически осигурява висока мощност със също толкова мощно охлаждане, което се грижи за скъпите компоненти в текстурирано то му алуминиево шаси. Дизайнът залага на солиден сив цвят и атрактивни медни акценти. Под капака ще намерите 4-ядрен процесор Intel Core i7 от последно поколение, а изборът на видеокарта стига до Nvidia GeForce GTX 1070. Очакваните богати възможности за свързване пък са допълнени от два USB Type-C порта.
Asus ROG Zephyrus
5800 лв.
Идващ в две различни хардуерни конфигурации, Zephyrus е първият Max-Q модел на ASUS, но надали ще бъде последният след топлия прием, който получи. И двата варианта имат 15.6“ FHD G-Sync дисплей за честота на опресняване от 120 Hz, но се различават по видеокартите си - GTX 1080 или GTX 1070, и мястото за съхранение. Процесорът е Intel Core i7-7700HQ, а за бързата работа отговаря 16 GB DDR4 RAM. Иновативното охлаждане, грижещо се за ултра тънкия модел, е създадено по специални схеми на Nvidia. Повече за Zephyrus може да прочетете тук.
Lenovo Legion Y920
Lenovo ребрандира гейминг серията си с името Legion и топ преносимият ѝ модел го носи с чест. С мощните си хардуерни вариации той е новият гладиатор на гейминг арената. Не го казваме само ние. Вие сами го избрахте за най-добрия лаптоп на годината в нашите награди, гласувани от публика - HiEnd EPA 2017. И този приз му отива, особено с изцяло черния текстуриран алуминиев корпус и ярък 17-инчов IPS дисплей, който можете да изберете в FHD или 4К вариант.
Големите му размери са причина за наличието удобна пълноразмерна клавиатура със средно висок ход на бутоните - перфектна за гейминг и писане на текст. И както забелязвате от снимката, тя е с програмируема RGB подсветка, с индивидуално осветяване за всеки бутон. Съвсем логично Y920 е напълно готов за виртуалната реалност със своята видеокарта Nvidia GeForce GTX 1070. Бързата му работа пък е подсигурена от до 1 TB SSD, a Dolby Atmos сертификатът ви гарантира наистина качествено забавление. Повече за машината вижте тук.
Acer Predator Triton 700
7000 лв.
Един от първите Max-Q модели в света, Triton 700 е намерил не един труден за постигане баланс. Той е ултра тих и супер мощен. С перфектно охлаждане и механична клавиатура. И с дизайн, съчетал типично геймърската агресивна визия с бизнес елегантността. Под капака му ще намерите видеокарта Nvidia GeForce GTX 1080 (или GTX 1060), a IPS дисплеят му има 120 Hz честота на опресняване. Това не са единствените специални черти в него. За всички подробности и изживяването, което ще получите, вижте нашето ревю.
Omen 17 by HP
Запознайте се с новата гейминг поличба! HP Omen 17 идва с последно поколение видеокарта, базирана на Pascal архитектурата - GTX 1060 или GTX 1070. Разбира се, за качествен гейминг ни трябва и качествен процесор, като тук разчитаме на 4-ядрен процесор до Core i7-7700HQ от 7-о поколение, който в комбинация с видеокартата ще ви осигури висококачествена графика и висок FPS, позволяващ плавна игра при Full HD резолюция. Говорейки за екрана, той е 17.3-инчов Full HD и с IPS панел и 120 Hz честота на опресняване. В съчетание с G-Sync синхронизацията той захвърля в миналото досадните накъсвания и разминавания в картината. А за още по-бърза работа имате на разположение 256 GB SSD и 1 TB HDD. Може да избирате и между 8 и 32 GB RAM памет със скорост 2400 MHz. Какво повече му трябва на един модерен геймър, изискващ максималното от техниката си?
Изцяло алуминиевият корпус залага на елегантен дизайн в черно и с два ярки червени акцента - HP Omen логото на капака и алената подсветка на клавиатурата. Самата тя е пълноразмерна и изключително удобна, със средно висок ход на бутоните. Партньорството на HP с Bang & Olufsen пък е довело до оборудването на Omen 17 с 4 говорителя с кристално ясен, чист и богат на тоналност звук.
Среден и бюджетен клас
По-малкият бюджет изисква някои компромиси с производителността, качеството на екрана или удобството на клавиатурата. За оптимално добра работа и производителност по-добре вземете модел с по-голям харддиск, отколкото такъв с малко SSD. Откажете се и от високия клас видеокарти - тук GTX 1060 е най-доброто, но GTX 1050 и 1050Ti ще са по-леки за джоба ви. В никакъв случай обаче не правете компромис с 4-ядрения процесор от последно поколение. Оптималната резолюция отново е Full HD, но задължително търсете машина с повече портове за свързване, защото екранът може да не е толкова добър, колкото във вариацията на машината във високия ценови клас.
Acer Helios 300
2700 лв.
Helios е една от големите изненади тази година. 15-инчовият модел излезе по същото време като Triton 700 и сигурно щеше да бъде забравен, ако не предлагаше утвърдената визия на Predator серията, хубав дисплей, стабилен хардуер и изненадващо компактни размери. Дори базовата му конфигурация покрива минималните изисквания за VR благодарение на видеокартата Nvidia GeForce GTX 1060, процесора Intel Core i7-7700HQ CPU и 16-те GB RAM.
Omen 15 by HP
По-малкият брат на Omen 17 взима атрактивния дизайн и мощния звук на батко си, а накрая променя хардуера, за да докара качественото гейминг изживяване на достъпна цена. А като бонус към този пакет добавя и страхотен, ярък 15-инчов Full HD IPS дисплей със 120 Hz честота на опресняване, покриващ 114% от sRGB цветовото пространство, и добра клавиатура. Различни хардуерни конфигурации, разбира се, не липсват. Очаквайте пълното му ревю съвсем скоро!
HP Pavilion 17 Gaming
Под това солидно шаси с елегантен негеймърски дизайн се крие достатъчно мощ както за запалените геймъри, така и за хората, желаещи да го ползват за графичен дизайн и видеообработка. Под капака му ще намерите 4-ядрен Kaby Lake процесор и видеокарта Nvidia GeForce GTX 1050. Освен че е удобен за работа, той гарантира и приятни емоции. В помощ на големия екран се притичват двата говорителя Bang & Olufsen, които осигуряват кристалночист и качествен звук.
Asus ROG Strix GL502
Oт 2700 лв.
Strix е специализираната серия на Republic of Gamers за ентусиастите, които обичат да имат контрол върху всеки аспект от машината си. Беше доста изненадващо, че компанията пусна модел, позволяващ лесен хардуерен ъпгрейд именно в средния към бюджетен ценови клас. Но появата му е повече от добре дошла. Особено с този вечен ROG дизайн. Той има богати възможности за свързване, както и разнообразни хардуерни конфигурации. Още подробности може да видите в нашето ревю.
Asus FX502VM
От 2300 лв.
Как успяваш да смъкнеш още повече цената на един от най-обещаващите достъпни модели за годината (GL502 - предходния модел)? Малко промени в дизайна, подмяна на част от хардуерните чаркове с по-скромни вариации и не чак толкова добър екран. Резултатът е компромисен, но на изключителна цена. И отново имате шанса лесно да правите хардуерни ъпгрейди благодарение на лесно премахващия се долен капак.
Dell Inspiron 7567
2100 лв.
Гейминг лаптопите са пословични със своята слаба батерия, но DELL са решили да променят това с този модел. Той има мощен хардуер и може да издържи цели 8 часа при нормална работа. Под капака ще намерите видеокартата Nvidia GeForce GTX 1050Ti и процесора Intel Core i7-7700HQ. Дисплеят е с 15.3-инчов диагонал и използва IPS матрица.
Lenovo Legion Y520
От 2000 лв. в Technopolis
Макар да е най-малкият брат от серията Legion, Y520 има две големи оръжия в своя компактен ръкав. Първо, изключително достъпна цена за сравнително мощния си хардуер, включващ видеокартата Nvidia GeForce GTX 1050Ti. И второ, великолепен изчистен дизайн. На практика той е геймърски лаптоп под прикритие. Отвътре - смел и мощен, а отвън - перфектен за всеки бизнес потребител.
Y520 безспорно е една от големите изненади на годината и е моят личен бюджетен избор за 2017 г., който вече съм препоръчала на не един и двама приятели. Гледайки достъпната му цена, дори няма да предположите колко красив е неговият 15-инчов Full HD IPS дисплей. И може да подобрите работата му с допълнително SSD. Повече за него прочетете в нашето ревю.
Lenovo Legion Y720
От 3200 лв. в Technopolis
Перфектният баланс между достъпната производителност на Y520 и отличния, здрав дизайн на Y920. Y720 наистина взима най-доброто от два свята и ги обединява в машина, повече от готова за виртуалната реалност. И имаща повече от страхотен звук благодарение на Dolby Atmos технологията за кристално и богато по тоналност аудио предаване.
Базовият модел е оборудван с 8 GB RAM, 1 TB HDD и процесор Intel Core i7-7700HQ. Разбира се, имате възможност да добавите SSD с капацитет до 500 GB, но това ще вдигне цената. Във всеки случай получавате видеокарта Nvidia GeForce GTX 1060 и богати възможности за свързване.