Миналия петък Lenovo официално пуснаха в България новата си гейминг серия лаптопи. Представени за първи път на CES 2017, те са първите продукти на китайската компания, излезли под новото име на гейминг серията - Legion. На специалното събитие, проведено в уютния S-Bar в София, ни бяха демонстрирани разликите в представянето на двата модела - Y520 и Y720 - чрез дуел в мултиплейъра на Doom. Можехме да следим в реално време вариациите в кадрите в секунда и цялостното представяне на хардуерните компоненти на лаптопите. За десерт освен шоколадови глезотийки получихме и поглед върху VR способностите на Legion Y720.

Лаптопите идват с очаквания от продукти от 2017 година хардуерен ъпгрейд. И двата са оборудвани със седмо поколение Intel Core i7 процесори, Nvidia GeForce видеокарти от последната серия на компанията, минимум 16 GB DDR4 RAM и много, много памет под формата на 512-гигабайтови SSD-та или 2 TB твърди дискове. И Y720, и Y520 поправят една от големите грешки на предшествениците си - слаб дисплей, който не правеше чест на иначе стабилната конфигурация. Сега и двата нови Legion-а се радват на 15.6-инчови екрани с IPS панели и оптимална резолюция 1920х1080, като при Y720 има възможност да изберете и 4K вариант.

Няма да навлизам в повече подробности за Y720. Надявам се ще мога да ви разкажа повече за него съвсем скоро, когато пристигне в офиса ни за тест. Първо на фокус е по-малкият му брат Y520, с чиято тестова прототипна бройка изкарах една седмица през януари, и преживяването надмина очакванията ми. Напоследък Lenovo наистина ме изненадват приятно по линия специализирана геймърска техника. Дано тази тенденция продължи.

За геймъри и не само

Трябва да изясня нещо. Не съм почитател на геймърските лаптопи. Основно защото предпочитам десктоп PC-та. Но имам още един проблем. Макар да харесвам „избухналите“ и супер агресивни дизайни на този клас машини, от чисто практическа гледна точка той често идва в повече. Поради тази причина първата ми мисъл, когато видях Legion Y520, беше „Допадаш ми. Изглеждаш нормален“. Мнението ми към визията му стана още по-позитивно, когато за първи път го хванах в ръце и усетих фината текстура на покритието на шасито му. Y520 спокойно може да мине за стандартен бизнес лаптоп, гледан отстрани - черта, която ще допадне на доста геймъри, които искат да съчетаят високата производителност на специализираните за игри машини с професионалните си задължения. При Legion Y520 практичността е допълнително подчертана от сравнително компактните размери и теглото от 2.4 кг, които дори са леко учудващи предвид хардуерния му пакет. Имате на разположение и стабилно количество портове. От дясната страна ви чакат USB Type-C, четец за SD карти, един USB 3.1 и един HDMI порт. Отляво удобно са разположени жакът за захранване, един mini DisplayPort, портът за Ethernet връзка, още едно USB, този път 3.0/2.0, и жакът за слушалки.

Освен ново име и хардуерен ъпгрейд геймърската серия се радва и на доста добър редизайн

Когато отворите лаптопа, ще видите агресивната клавиатура с червена странична облицовка на бутоните, която влиза в дързък контраст с матираната черна повърхност дори когато не сте включили изцяло червената й подсветка. С червен кант е обиколен и трапецовидният тракпад, който изглежда доста малък в сравнение с този на други нови ноутбуци. Още тук ще кажа, че той функционира добре и ве­роятно също като мен няма да му обръщате много внимание. Нека бъдем реалисти - ще ползвате мишка.

Оръжията на легионера

Да си дойдем на думата. Какво се крие под капака на Legion Y520? Вече споменах - съвсем очаквано от Lenovo са заложили на Kaby Lake процесорите на Intel. Тестовата бройка беше оборудвана с Intel Core i7-7700HQ с 2.80 GHz скорост на ядрото, като лаптопът ще се предлага и във вариация с четириядрен Core i5 процесор. Разбира се, ще имате възможност за персонализиран избор и на другите хардуерни компоненти. Това важи както за RAM паметта, която може да бъде 16 или 32 GB (при нас пристигна вариант с 16 GB), съхранителната памет (SSD, HDD или и двете) и видео­картата. Най-силният графичен процесор за Y520 е GeForce GTX 1050 Ti, с какъвто и го изпробвах. Лаптопът е напълно подготвен за поддръжка на VR, както и да ви предостави наистина добра работа от повечето модерни игри.

Прекарах Legion Y520 през обичайната ми тройка изстискващи хардуера игри - The Witcher 3: Wild Hunt, Metro: Last Light и Total War: Shogun 2 - и логично го поразплаках малко. Основно по отношение на загряването. След 20-минутна игра на The Witcher 3 положението стана доста жегаво. Отдавам това на факта, че тествах прототип. Геймърските лаптопи на Lenovo никога не са имали кой знае какви проблеми с охлаждането и за Legion серия­та от компанията са вложили дори още усилия в оптимизация и подобрения. Тук ще спомена технологията Extreme Cooling, достъпна през софтуера Lenovo Nerve Sense. За съжаление, докато играех The Witcher 3, дори това не помогна за загряването. Хубавото е, че само изключването на Nvidia HairWorks и намаляването на полето на видимост и на тежките графични опции до ниво medium (shadows и foliage на low) бяха достатъчни Y520 да поддържа стабилни 60 кадъра в секунда при легендарното RPG.
При Metro: Last Light положението очаквано беше доста по-тежко и след много настройване стигнахме заветните 30 fps при приемливи графики. Колкото до Shogun 2, там Y520 успя да ме изненада най-много с издръжливостта си на гигантските масовки в играта. Фреймрейтът падаше само в наистина крайни ситуации, и то само с около 10 - 15 кадъра. Това говори много както за последното поколение процесори на Intel, така и за цялостната оптимизация на Y520.

С други заглавия нямах никакви проблеми и им се радвах с 60 fps директно при включване. Ще спомена обаче един малък недостатък, който забелязах най-силно, докато играех Overwatch. Клавиатурата. Макар на теория 1.3-милиметровият й ход да звучи добре, на практика има какво да се иска от работата й. Страхотна е за писане, но по време на игра ще ви се иска да е с малко по-дълбок ход на бутоните, защото се чувства плоска и без достатъчно добър фийдбек. Често пръстите ми се изплъзваха от WASD бутоните по време на битка, което не беше особено добре в случаите, когато стоях директно до пропаст. Летящ Луцио не е полезен за отбора.

Но това са само бели кахъри. Особено ако като мен решите да свържете Y520 към външен дисплей и клавиатура и реално се възползвате само от хардуерната му мощност, която не е за подценяване.

Звук, екшън, камера

Не много лаптопи могат да се похвалят с добър звук, но Y520 е един от тях. Разбира се, не очаквайте Hi-Fi аудио. Двата вградени двуватови Harman говорителя се справят доста добре както с музика, така и с филми. За гейминг обаче ви препоръчвам слушалки, като например Lenovo Y GAMING HEADSET. Колкото до софтуера Lenovo Nerve Sense - приятният и лесен за навигация интерфейс ще ви е от полза при персонализиране на контролите, звука и цялостното изживяване директно през него. Имате и възможност за директен запис на случващото се на екрана и лесно споделяне в стрийминг услуги и платформи за видео споделяне.

Във всеки случай Nerve Sense ви дава страхотни възможности за персонализация, за да направите Legion Y520 наистина ваш. Дали го искате? Предполагам. Поне аз го намерих за високофункционална машина с дизайн, който го прави и добър избор за професионалисти. Не можах да тествам VR възможностите му, но съм доволна от представянето му на някои от любимите ми игри.

Да, може би Lenovo все още не са първото име, за което се сещате, когато си търсите гейминг лаптоп от екстремно висок клас. Но никой не може да отрече един факт - Lenovo предлагат геймърските си продукти с едно от най-добрите съотношения цена-качество. Legion Y520 е неоспоримо доказателство за това със спецификациите си, правещи го напълно готов да влезе в световната гейминг арена. И може би дори да победи.