Идеята за мултивселената е относително стара в научните среди, но дали наистина съществува? Дали всяко наше решение поражда нов свят или не, е мистерия, но ето някои явления, които показват, че първото е доста възможно. Какво е скрито в квантите?
Вълновата функция
Тази математическа функция описва свойствата на всяка квантова система. Тези свойства са неопределени – квантът може да се върти едновременно в няколко посоки, докато не бъде наблюдаван. Тогава така наречената суперпозиция се срива и виждаме само една стойност. Така е според Копенхагенската интерпретация, но ако приложим теорията за мултивселената, се оказва, че при измерването „котката на Шрьодингер“ е жива в нашата вселена, а мъртва в някоя паралелна.
Дуалистичност на вълната-частица
Светлината и в частност фотоните се държат едновременно като вълна, и като частица. При експеримент учени изстрелват фотони един по един към двойка процепи и при преглед на индивидуалните частици всяка е минала през един от отворите. Но когато оставят апарата сам, на фосфоресциращия екран зад процепа се образува фигура, която води към заключението, че всеки фотон минава и през двата процепа и като при вълна се наблюдава дифракция и през двете. Този двойствен характер на фотоните е една от основните мистерии на квантовата физика.
Едно от обясненията за този феномен е, че всеки фотон минава само през една от дупките, а взаимодействието с двойникa му от паралелна вселена оставя следа в другата.
Квантовите компютри
Най-популярното приложение на квантовата теория е за производство на свръхбързи, мощни и малки компютри. При гореспоменатата Копенхагенска интерпретация на квантовата физика това е, защото компютърът оперира не с битове, а с кубитове (qubits). Тези частици могат да приемат доста повече състояние от познатите ни бинарни битове. Ако вярваме на теорията за мултивселената обаче, квантовите компютри работят толкова бързо, защото изчисляват в няколко вселени едновременно.
Квантова руска рулетка
Един от експериментите, който не ви съветваме да пробвате, дори да успеете да се сдобиете с материалите, е квантовата руска рулетка. Идеята е същата като при традиционната „игра“ с револвер. Само че тук се използва автоматично оръжие и спусъков механизъм, базиран на атомния спин. Преди всеки изстрел се извършва замерване на спина и в едната му позиция оръжието стреля, в другата – изхвърля патрона. Ако Копенхагенската интерпретация е вярна, то имате 50/50 шанс да спечелите на всеки изстрел. След изпразването на пълнител с 50 патрона шансът да не сте прострелян е 1 на 1 000 000 000 000 000.
Но ако теорията за мултивселената е вярна, винаги има вселена, в която оцелявате. А ако се окажете в правилната, то шансът ви да не бъдете прострелян след какъвто и да е брой изстрели ще остане 100%.
Проблемът с всички тези експерименти е, че никой от тях не доказва нищо конкретно. Единственият начин да сме убедени, че някой от тях е правилен, е да го повтаряме безкрай пъти и да се надяваме, че всеки опит ще дава еднакъв резултат. Засега квантовата теория, както и тази за мултивселената остават само теории, опити да обясним необяснимото.