Ясно е, че през следващите години, погледите ни все по-често ще се отправени към Космоса, ето защо новините за нови съоръжения, които да откриват неподозирани факти за тази необятна шир, зачестяват.  
Една от най-новите придобивки ще бъде радиотелескоп, за който се твърди, че ще бъде и най-големият в света. Дейностите по изграждането му вече стартираха на едно доста необичайно място - австралийската пустош, на около 500 км западно от град Пърт.  
Square Kilometer Array (SKA) е оценен на стойност около 2 милиарда долара, като задачата му е да заснема цялата наблюдавана Вселена в безпрецедентни детайли, като повече от 130 000 антени с формата на коледно дърво предоставят на астрономите и учените ценна информация за дълбокия Космос. Формата на антените не е случайна - те ще сканират за нискочестотни радиочестоти между 50 MHz и 350 MHz и ще могат да картографират това, което виждат, 135 пъти по-бързо от съществуващите телескопи. С тези си възможности не е невъзможно да засекат и нови форми на живот. „Мащабът на SKA представлява огромен скок напред както в инженерството, така и в научноизследователската и развойната дейност към изграждането и доставянето на уникален инструмент“, казва организацията на своя уебсайт. 


Според информацията неговата уникална конфигурация ще даде на тези, които използват съоръжението, „несравним обхват в наблюденията, до голяма степен надхвърлящ качеството на разделителната способност на изображението на космическия телескоп Хъбъл“. 
SKA ще работи съвместно с подобен проект в Южна Африка, който ще използва около 200 обърнати към Космоса сателитни чинии. 
Необходими бяха три десетилетия, през които международните усилия се опитват да стартират процеса по изграждането на най-големия радиотелескоп в света. Планирано е той да бъде завършен след около шест години, като част от работата ще включва споразумения за земя с местните аборигенски общности. Учените и астрономите ще могат да започнат да получават данни от SKA, преди строителните работи да са приключили, така че можем да очакваме някои очарователни открития след около четири години. 

Снимки: Department of Industry, Science and Resources

Виж още: Български учени с ново изследване, което може да докаже съществуването на червееви дупки в Космоса