Да се скриеш. Всяко едно дете обича да се крие и да го търсят. А когато го намерят - то отново търси начин да се крие.
Играта на криеница всъщност е много проста илюстрация на иманентната черта на човека - да се скрие, прикрие, закрие и изчезне, поне за малко.
Крием се зад маски. Крием се зад изкуствено изграден публичен имидж. Крием същността си. Крием се зад екраните си. Крием се зад смартфоните си, компютрите, таблетите. Но какво правим, ако можем да останем скрити и никой да не знае, че всъщност ние сме прикритите? Споделяме, разбира се.
Човекът е социално животно. Той обича да комуникира - вербално, невербално, групово, междуличностно, чрез паракомуникация. Но най-много обича да комуникира скрито, без значение дали комуникационния процес е едно- или двупосочен.
Възможността да се скриеш, при това ефективно, беше дадена на човека с появата на интернет. Именно мрежата е мястото, където можеш да се скриеш зад псевдоним, да коментираш нещо, за което в реалния живот не би. Там можеш и тайно да гледаш любимата си категория порно, например. Можеш и да изследваш дадена тема, за която те е срам да споделиш пред приятелите си. Интернет е мястото, където можеш да зададеш свободно въпросите си или да направиш ад-хоминем атаки, без да бъдеш наказан за това.
Но това не е достатъчно.
Все повече разработчици се опитват да внедрят инкогнито функции в своите приложения. Много апликации за текстова, видео и гласова комуникация позволяват да се изключи хронологията и чатът да изчезне безследно. Но това отново не е достатъчно за хомо сапиенс, чието желание е напълно да се освободи от реалната си самоличност и да сподели това, което има нужда да покаже на света.
Най-популярната услуга за скрита комуникация е Omegle. Сайтът предлага възможност за напълно анонимен чат с напълно непознати хора. Влизаш, системата избира на случаен принцип събеседник и точно след 3 секунди си говориш с някого от другия край на света. Чатовете изчезват след затваряне на прозореца, а събеседникът никога не разбира с кого реално е общувал и дали този той е… той.
Но Omegle се ползва за забавление. Друга форма на скрита комуникация е анонимното задаване на въпроси към познати и не толкова познати хора. Ask.fm е мястото, където всеки получава уникална профил страница, на която получава анонимни въпроси от свои приятели, без да знае кой задава въпроса. Хората са привлечени от скритата задочна комуникация. Хората се привличат от Ask.fm, защото той им позволява да видят реалното обществено мнение и нагласа за тях. Именно Ask.fm е мястото, където можеш да се правиш на отворен, да отговаряш остроумно и да завърташ спиралата на комуникацията в своя посока, оправдавайки се с “анонимността” на въпроса.
Скритата комуникация е най-разпространена в младежките общности.
Пазарната ниша на такъв тип услуги е много силна и печеливша в момента. Snapchat е приложението, където не-толкова-анонимно се изпращат снимки и съобщения, които изчезват в рамките на 10 секунди. Към момента услугата, създадена от “разглезеното богато момче” Еван Шпигел е оценена на над 10 млрд. щатски долара. През юни миналата година създателят й отказа да продаде ултра популярното приложение на гигантите Google и Facebook, които към онзи момент са предлагали по 4 и 3 млрд. долара. Тогава Snapchat беше оценявана на 800 милиона долара, но днес нещата стоят различно и изглежда Шпигел е взел добро решение. Като не можеш да купиш нещо, правиш алтернатива. Точно това се опитаха да направят Facebook, Microsoft и други. Марк Зукърбърг реши да пусне конкурентно приложение от името на Facebook, носещо името Slingshot, но и до ден днешен липсват конкретни резултати относно брой потребители, печалби и т.н. Отделно от това, напълно нелогично, беше пуснато и Bolt под бранда на Instagram. Microsoft от своя страна пусна свой клонинг, носещ името WindUp. Разбира се, компанията не споделя дали е пожънала успех с него, но от премиерата насам не чухме нито дума за него.
Възможността да споделиш снимка на пениса си с приятелката си, без тя да има възможност да я запази и покаже на приятелки по-късно, звучи “примамващо”. Разбира се, скрийншотове могат да се направят, но тогава другият потребител научава за това.
Още една опция за напълно анонимно споделяне на информация е социалната мрежа Secret, до която достъп беше забранен в някои държави. Платформата позволява напълно анонимно да споделите снимка или статус, който да бъде прочетен от кого ли не (има възможност и за разглеждане на “тайни съобщения” само от приятели).
Какво е общото между всички тях? Три думи: секс, секс, секс.
Сексът е това, което провокира създаването на подобни приложения и услуги. По мои наблюдения Snapchat се използва предимно от тийнейджъри, които си изпращат голи снимки на поразия. Secret е по-скоро анонимен онлайн дневник за споделяне на съкровени мисли и желания, но и там сексът не липсва. Omegle пък е любимо място за мастурбация на шепа хора от цял свят. В тези приложения сексуалността не е проблем, а оръжие.
Всички те дават една привлекателна възможност - да бъдеш себе си. Скритата комуникация е алтернатива на реалните срещи, където играеш роля. Не, че в Secret не можеш да играеш роля. Не, че не можеш в Omegle да се представиш текстово като бодибилдър или мега готина мацка и отново да играеш измислена роля. Но тази роля е избрана от теб. Тя е ролята, която ти харесва и това, което искаш да бъдеш, но не можеш в реалния живот. Важно е да споменем и негативната страна - там можеш лесно да бъдеш излъган и подведен. Но това може да се случи и на друго място, например реалния свят.
Приложенията, позволяващи скриване на самоличността, всъщност са един от многобройните инструменти на интернет, чиято цел е да даде свобода на ума, духа и знанието.
Анонимността има две основни предимства - позволяваш си да бъдеш прекалено критичен към нещо, а в същото време казваш това, което не би посмял “навън”.
Скритата комуникация от своя страна е просто един инструмент, който, ако бъде използван правилно, може да бъде много полезен след това в офлайн средата. Ако човек се освободи на едно място и разкрие себе си, то определено би му било много по-лесно на друго да покаже качествата, които има, но другите до този момент не са видяли.
Прочетете: Интернет - най-големият враг на диктатурата
Забележка: Всички публикации отразяват личното мнение на съответния автор и не задължително това на HiComm. Изображение: Mami H.Gibbs/Flickr