С настъпването на Черния петък стана ясно, че опасностите, пред които са изправени купувачите онлайн, са по-големи от всякога. Последните доклади сочат, че измамните уебсайтове са се увеличили с 89% спрямо миналата година, а почти 80% от офертите за пазаруване, които постъпват в пощенските кутии, са измамни. Наблюдаваме дори, че резултатите от търсенето в Google са манипулирани, за да изпращат трафик към опасни уебсайтове.

Затова не е изненадващо, че ФБР публикува ново предупреждение за онлайн купувачите, в което посочва търговците, които трябва да се избягват в Черния петък, Кибер понеделника и през целия празничен сезон. За всички потребители на Chrome, Safari и Edge, които контролират 95% от пазара на браузъри в САЩ, това е задължителен контролен списък, за да останат в безопасност.

Съветите на ФБР за това кои продавачи да избягвате, се свеждат до седем ключови точки, които можете да възприемате като проверка на онлайн безопасността си през празничния сезон - не поемайте никакви рискове:

1. Не купувайте от уебсайтове, докато не проверите внимателно URL адреса, за да се уверите, че е легитимен и сигурен. Уебсайтовете трябва да имат предупредителния катинар за сигурна връзка в адресната лента и https в началото на пълния адрес. Ако уебсайтът не е сигурен до URL, адресът очевидно не е правилен, преминете нататък.

2. Не купувайте от даден уебсайт за първи път, докато не направите известно проучване и не проверите всички налични онлайн отзиви. Не забравяйте, че отзивите могат да бъдат и фалшиви, така че не пренебрегвайте първите, които намерите.

3. Ако използвате сайт за търгове или друг подобен пазар, внимавайте с продавачите, които имат предимно неблагоприятни оценки или изобщо нямат такива. Искате продавачи с голям брой осъществени транзакции и благоприятни отзиви.

4. Не купувайте от продавачи, които действат като оторизирани дилъри или заводски представители на популярни стоки в страни, където не би имало такива сделки. Това е добре позната измама, при която тези магазини приемат поръчки и рядко изпращат стоки, а тези, които изпращат, обикновено са фалшиви.

5. Пазете се и от продавачи, „които публикуват търг или обява, сякаш живеят във вашата страна, но след това отговарят на въпроси, като заявяват, че са извън страната по служебни, семейни или други подобни причини. Това отново е типична измама, при която продавачът предлага правдоподобно извинение за това, че има адрес или телефонен номер в чужбина.

6. Не купувайте от уебсайтове, които посочват необичайни условия за доставка или които предлагат да заобиколят митническите проверки или такси, по същия начин не купувайте от непознати продавачи, които искат директни парични преводи. Винаги използвайте кредитна карта, която осигурява допълнителни проверки и защита.

7. Не плащайте за продукти, които купувате, с предплатени карти за подаръци. Както обяснява ФБР, при тези измами продавачът ви моли да му изпратите номер на карта за подарък и ПИН код. Вместо да използва тази карта за подарък за плащане, измамникът ще открадне средствата и вие никога няма да получите стоката си.

Снимка: Unsplash

Виж още: Дизайнер превърна емотикона на обувката на Apple в истинска маратонка, която можете да си купите