Активисти от цял свят привличат вниманието към тормоза, на който са били подложени на платформите на Meta. Повече от 90% от защитниците на земята и околната среда, анкетирани от Global Witness, неправителствена организация, която проследява и убийствата на защитници на околната среда, са съобщили, че са преживели някаква форма на онлайн тормоз или малтретиране, свързано с тяхната работа. Facebook е най-често споменаваната платформа, следвана от X, WhatsApp и Instagram.

Global Witness и много от анкетираните активисти призовават Meta и нейните конкуренти да направят повече за справяне с тормоза и дезинформацията на своите платформи. Те се опасяват, че ако се остави да се разраства, онлайн атаките могат да доведат до реални рискове за активистите. Около 75% от анкетираните заявиха, че според тях онлайн тормозът, на който са били подложени, съответства на вредата, нанесена им в реалния свят.

Global Witness проведе проучване сред повече от 200 души между ноември 2024 г. и март тази година, с които успя да се свърже чрез същите мрежи, които използва при документирането на убийствата на защитници на земята и околната среда. Проучването установи, че платформите, собственост на Meta, са „най-токсични“. Около 62% от участниците заявиха, че са били жертва на злоупотреби във Facebook, 36% – в WhatsApp, а 26% – в Instagram.

Това вероятно отразява колко популярни са платформите на Meta по целия свят. Facebook има над 3 милиарда активни потребители месечно, което е повече от една трета от световното население. Но Meta също така се отказа от програмата си за проверка на факти от трети страни през януари, което според критиците може да доведе до повече реч на омраза и дезинформация. Meta премина към подход за модерация на съдържанието, подобен на X, където 37% от участниците в проучването са съобщили, че са били жертви на злоупотреби.

През май Meta съобщи за „незначително увеличение на разпространението на съдържание, свързано с тормоз и харасмент“ във Facebook, както и за „незначително увеличение на разпространението на съдържание с насилие и графични изображения“ през първото тримесечие на 2025 г.

Почти две трети от хората, които отговориха на анкетата на Global Witness, заявиха, че се страхуват за безопасността си.

Global Witness твърди, че социалните медии могат да предприемат конкретни мерки за справяне с тормоза на своите платформи. Това включва отделяне на повече ресурси за системите за модерация на съдържанието, редовно преразглеждане на тези системи и приканване на обществеността да дава мнение по процеса. Анкетираните активисти също така споделят, че според тях алгоритмите, които насърчават поляризиращото съдържание, и разпространението на ботове на платформите влошават проблема.

Снимка: Unsplash

Виж още: Вижте как този робот канибал става по-голям и по-силен, като поглъща по-малки роботи (ВИДЕО)