Интернет като „място” непрекъснато се разраства. Изграждаме все повече и повече уеб страници всеки ден - толкова много всъщност, че може да изглежда така, сякаш някои части от интернет се губят с времето.
Както се оказва, те могат да бъдат загубени само за Google. По-рано тази година уеб разработчиците блогъри Тим Брей и Марко Фиорети отбелязаха, че Google изглежда е спрял да индексира целия интернет за Google Search. В резултат на това някои стари уебсайтове - тези на повече от 10 години - не се показват чрез търсене в Google. И двамата се оплакаха, че ограничаването на ефективната памет на Google до последното десетилетие, макар и логично, когато се сблъскате с обезсърчаващата задача да възпроизвежда огромни количества информация, ни кара да се съобразяваме с факта, че когато използвате Google за исторически търсения, вероятно има повече отговори извън уж вездесъщата търсачка.
Портали като DuckDuckGo и Bing все още изглежда предлагат по-пълни записи на интернет, по-специално показващи уеб страници, които Google спря да индексира за търсене. Ако търсите конкретен уебсайт преди 2009 г. и не можете да го намерите, всяка от тях е солидна първа стъпка. Ако това не работи, винаги е възможно някой друг, който има нужда от същата страница, която търсите, да я е запазил като архив на Wayback Machine.
Алтернатива на всички изброени дотук търсачки? Пост на Hacker News предлага няколко такива. Million Short например ви позволява да стартирате търсене и автоматично да пропуснете най-популярните отговори, за да проникнете по-дълбоко в мрежата. Wiby.me е „търсачка за класически уебсайтове“, направена, за да помогне на хората да намерят страници на любители и други уеб-базирани "класики" от зората на интернет.
Pinboard е минималистична услуга за маркиране, подобна на Pocket, която разполага с ключова характеристика за архивистите: ако се регистрирате за платената ѝ услуга - 11 долара на година, - Pinboard ще направи уеб архив на всяка запазена страница. Ако търсите по-стар, неиндексиран материал, такъв инструмент може да улесни връщането към конкретни части от по-стария интернет.