След като обяви, че ще пусне линия с незаменими токени (NFT), организацията, управляваща музикалното наследство на Дейвид Боуи, изтри първоначалната си публикация за проекта и не е ясно какво ще се случи по-нататък.

„На 13 септември безсмъртното влияние на Дейвид Бауи ще повлияе на още една нова област, тъй като девет от водещите крипто художници в света се събират, за да отпразнуват неговото наследство и да поставят #BowieOnTheBlockchain“, гласи изтритият туит от по-рано тази седмица според Internet Archive.

Архивираната публикация показва достатъчно подигравки към проекта за NFT, който според профил на Billboard има за цел да облагодетелства хуманитарна организация с нестопанска цел, с която работи съпругата на покойната рок звезда Иман Абдулмаджид.

„Ще изкрещя, по дяволите“, гласи един отговор на изтритата публикация.

„Не, не унищожавайте наследството на Бауи по този начин“, умолява друг потребител.

Колкото и отвратителна да изглежда перспективата за използване на творчеството на Бауи за продажба на NFT, друг потребител на Twitter посочи, че тези NFT изглеждат като „логично продължение“ на друг, почти забравен трик, предприет от суперзвездата, когато беше още жив.

В публикация в блог от октомври 2021 г. експертът по стандарти за данни Терънс Идън твърди, че през 1997 г. Бауи е „изобретил NFT“ със своите Bowie Bonds, които „ви позволяват да инвестирате директно в каталог на артист и да получавате плащания на роялти въз основа на техните продажби“.

Концепцията, както Идън очерта, беше обещаваща. Плащайки пари за дялове от каталози на даден творец, хора като Бауи могат да използват приходите, за да изкупят обратно своите творби. Всеки път когато една от песните, притежавани от изпълнители, бъде продадена и пусната, те получават заплащане - както и инвеститорите.

Както BBC отбеляза след смъртта на Бауи през 2016 г., тази концепция заинтригува редица други творци като Джеймс Браун и Iron Maiden, които от своя страна започнаха да издават подобни облигации за собствените си каталози. До 2004 г. обаче Moody's Investors Services оцени обезпечените с ценни книжа активи като почти безполезни, защото музикалната индустрия, както позорно предсказа самият Бауи само няколко години преди това, се превърна в комерсиален ад.

В публикацията си от октомври 2021 г. Идън изброи редица „извратени стимули“ за облигации на артисти, предназначени като алегории за пазара на NFT - интриги от типа „изпомпване и изхвърляне“, фалшива реклама и дори „пране на акции“. Въпреки че пазарът беше много по-млад по това време, тези прогнози очевидно се оказаха верни.

„Това за съжаление е логичният краен случай на манията по NFT“, смята експертът по стандарти за данни.

„NFT материали за Бауи“, написа Идън в Twitter днес, „ще имат още по-долни стимули“ - въпреки че той не разясни какви точно ще бъдат тези стимули.

Снимка: Unsplash

Виж още: Илон Мъск иска да си подаряваме Tesla за Коледа

 

Тагове: