Въпреки огромните инвестиции на високотехнологични гиганти в инфраструктура за изкуствен интелект, ръстът на приходите от изкуствен интелект все още не е реализиран, което показва значителна разлика в стойността на екосистемата за крайните потребители. Всъщност Дейвид Кан, анализатор в Sequoia Capital, смята, че компаниите, работещи с ИИ, ще трябва да печелят около 600 млрд. долара годишно, за да плащат за инфраструктурата си за ИИ, като например центрове за данни.

Миналата година Nvidia е спечелила 47,5 млрд. долара от приходи от хардуер за центрове за данни (като по-голямата част от хардуера са изчислителни графични процесори за приложения за ИИ и HPC). През 2023 г. компании като AWS, Google, Meta, Microsoft и много други инвестираха значителни средства в своята инфраструктура за ИИ за приложения като ChatGPT на OpenAI. Дали обаче ще си възвърнат тези инвестиции? Дейвид Кан смята, че това може да означава, че сме свидетели на разрастването на финансов балон.

Математиката на Кан е сравнително проста. Първо, той удвоява прогнозата за текущите приходи на Nvidia, за да покрие общите разходи на центъра за данни с изкуствен интелект (половината са графични процесори, а останалата част включва енергия, сгради и резервни генератори). След това той удвоява тази сума отново, за да отчете 50% брутен марж за крайните потребители, като стартиращи компании или предприятия, които купуват изчисления с изкуствен интелект от компании като AWS или Microsoft Azure, които също трябва да печелят.

Доставчиците на облачни услуги, особено Microsoft, инвестират сериозно в запаси от графични процесори. Nvidia съобщи, че половината от приходите ѝ от центрове за данни идват от големи доставчици на облачни услуги, като само Microsoft вероятно ще допринесе за около 22% от приходите на Nvidia за четвъртото тримесечие на 2024 г. Междувременно компанията е продала графични процесори за центрове за данни на стойност около 19 млрд. долара през първото тримесечие на 2025 г.

Въвеждането на процесорите B100/B200 на Nvidia, които обещават 2,5 пъти по-добра производителност, а струват само 25% повече, вероятно ще стимулира допълнителни инвестиции и ще създаде нов недостиг на доставки.

Според анализатора приходите на OpenAI, която използва инфраструктурата Azure на Microsoft, са се увеличили значително - от 1,6 млрд. долара в края на 2023 г. до 3,4 млрд. долара през 2024 г. Този ръст подчертава доминиращата позиция на OpenAI на пазара, като далеч изпреварва други стартъпи, които все още се борят да достигнат границата от 100 млн. долара приходи. Въпреки това инвестициите в хардуер за изкуствен интелект нарастват.

Дори оптимистичните прогнози за приходите на големите технологични компании от ИИ не достигат, казва Кан. Ако приемем, че Google, Microsoft, Apple и Meta генерират по 10 млрд. долара годишно от ИИ, а други компании като Oracle, ByteDance, Alibaba, Tencent, X и Tesla генерират по 5 млрд. долара, остава разлика от 500 млрд. долара.

Снимка: Unsplash

Виж още: Учени могат да превърнат междузвездното пътуване в реалност