Получавали ли сте някога диагноза от д-р Google? С „кабинет“, отворен 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и 365 дни в годината, всичко, което трябва да направите, е да въведете симптомите си в лентата за търсене на Google и можете да получите диагноза, която може да се отнася или да не се отнася за действителното ви състояние. Ето защо, когато разговаряте с истински лекар и му обясните защо смятате, че имате неизлечимо заболяване, той вероятно ще ви попита: „От кого получихте тази диагноза - интернет?“.

Докато самоволното черпене на информация от мрежата носи доста рискове, самата компания Google работи по модел с изкуствен интелект, наречен HeAR, който използва акустични данни и изкуствен интелект, за да помогне за откриване на ранните признаци на някои заболявания. Едно от заболяванията, които могат да бъдат забелязани рано с помощта на този процес, е туберкулозата. При повечето болести „убийци“ ключът към оцеляването е бързината на диагностицирането. А това е нещо повече от надежда за бъдещето. Една компания за респираторно здравеопазване в Индия сега използва HeAR, за да подобри собствените си биоакустични модели с изкуствен интелект.

HeAR е съкращение от Health Acoustic Representations (Здравни акустични представителства) и представлява инструмент, който изследователите могат да използват за създаване на модели на изкуствен интелект, които, както казва Google, „слушат човешки звуци и откриват ранни признаци на заболяване“. Google обучава HeAR, като използва 300 милиона аудиоданни, от които 100 милиона, или една трета, са звуци на кашлица. В една нова високотехнологична версия на „обърни се надясно и се изкашляй“, лекарят може да ви помоли да се изкашляте и с помощта на ИИ да ви постави диагноза въз основа на анализа на кашлицата от ИИ.

Според Google HeAR, който разполага с по-малко данни за обучение в сравнение с други модели с изкуствен интелект, постига по-добри резултати от конкурентите си. И това, което прави всичко много вълнуващо, е, че тази технология може да се побере в мобилен телефон. Потенциалът тук е огромен. Представете си, че вземете смартфон в отдалечен район, който е далеч от болница и здравно заведение, и можете да извършвате скринингови тестове с помощта на микрофона на смартфона вместо със скъп апарат за образна диагностика като рентген, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.

Google си партнира с индийската компания Salcit Technologies, която се занимава с респираторно здравеопазване и разполага със собствен биоакустичен модел с изкуствен интелект, наречен Swaasa. Последният използва звуци от кашлица, за да помогне за определяне на състоянието на белите дробове на пациента. Salcit също така използва звуците от кашлицата на пациентите, за да подобри ранното откриване на туберкулоза от Swaasa.

В началото ще бъде доста трудно да накарате лекарите да повярват, че могат да диагностицират пациентите с помощта на технологии като HeAR. Но със сигурност е от полза, когато призната организация с отлична репутация, каквато е партньорството StopTB на Организацията на обединените нации, подкрепя HeAR.

Снимка: Unsplash

Виж още: Петилетката за четири: Китай достигна предвидената за 2030 г. цел за чиста енергия