Законопроект, предложен в Сената на САЩ, на практика ще направи законово изискване Apple да изгради опция за т.нар. задна врата в iPhone. Това би направило незаконно Apple и други технически гиганти да използват силно криптиране за устройства или облачни услуги. За съжаление това още би принудило компанията от Купертино да разполага със средства за достъп, които да предоставя при поискване до клиентски данни както на устройствата, които продава, така и на облачните услуги, които поддържа.

Според законопроекта за законния достъп до криптирани данни, когато на производителя бъде представена заповед за претърсване от властите, той трябва да им помогне за бърз достъп до данните. На пръв поглед това не се различава от днешната ситуация: Apple ще предостави каквато може помощ, когато бъде представено законосъобразно искане. В момента обаче компанията няма начин да отключи никой потребителски iPhone и това е частта, която този законопроект се стреми да промени. Това би превърнало задната врата към устройствата в законово изискване за всеки, който продава повече от милион устройства на пазара в САЩ.

Имайте предвид, че Apple вече няма да може да свива рамене и да казва, че няма достъп до заключени iPhone, защото първата цитирана част означава, че по закон трябва да може да го направи. Единственото изключение е, ако е технически невъзможно поради „независимите действия на несвързано лице“. Така че Apple вече няма да може да реши да направи невъзможен достъпа до телефони на клиенти.

Понастоящем Apple може да предава резервни копия на iCloud, тъй като те не използват криптиране от край до край, но има все по-големи призиви компанията да използва силно криптиране и тук. Всъщност анализатори коментират, че подходът на компанията към CSAM сканирането може да бъде предшественик на криптирането от край до край на резервните копия на масиви данни в iCloud с цел укрепване на поверителността на клиентите.

Снимка: iFixit; shutterstock

Виж още: Adidas vs. Nike – изкуствен интелект vs робот