Екип от изследователи, ръководени от Лабораторията за фотонни мрежи към Националния институт за информационни и комуникационни технологии в Япония, обяви успешен тест на първото в света интернет предаване от петабитов клас на разстояние 1000 км. Това са много думи, които по същество означават следното - нова мегабърза интернет връзка, тествана на голямо разстояние и работеща.

Всъщност идеята за пускане на такава връзка по съществуваща мрежа не е толкова далечна, колкото си мислите. Невероятно високите скорости (равняващи се на 1 020 000 000 Mbps, което е 3.5 милиона пъти по-бързо от средната широколентова връзка в САЩ) са постигнати с нов дизайн на оптичен кабел с 19 жила, който в крайна сметка е със същата дебелина като обикновените оптични кабели, използвани в момента.

Както може да се очаква обаче, за постигането на тези зашеметяващи скорости все още е необходимо специализирано оборудване. Използвана е система за оптично усилване в комбинация със система от комбинатори и сплитери на сигнала, за да се изпратят сигналите 21 пъти през рециркулационна верига, откъдето идва и цифрата 1000 километра.

В края на предаването се намира 19-канален приемник, който използва цифров сигнален процесор, за да отстрани смущенията между ядрата и да провери резултата от скоростта. По време на тестовете всъщност не се предават „реални“ данни, тъй като в края се проверява качеството на сигнала и оттам се изчисляват скоростите на предаване.

Изследователите казват, че „когато се преобразува в произведението от капацитета на предаване и разстоянието, което е обичайна мярка за способността за предаване, тя е 1.86 екзабита в секунда на километър, което е световен рекорд за оптични влакна със стандартен диаметър на облицовката“.

Националният институт за информационни и комуникационни технологии проектира и разработи системата за пренос и експериментите за нейното тестване, докато екип от проектанти на Sumitomo Electric Industries създаде самия свързан 19-жилен кабел от оптични влакна. Първият от тях има и предишни постижения в тази област, тъй като миналата година институтът също успя да постигне 402 000 000 Mbps скорост по стандартен оптичен кабел, което в някои отношения е още по-впечатляващо.

Разбира се, всички тези експерименти са в името на по-бързи бъдещи скорости на интернет. Изследователите изтъкват, че в обществото след 5G обемът на трафика на данни „се очаква да нарасне експлозивно“ и че разработването на усъвършенствана информационна и комуникационна инфраструктура, която да отговори на тези изисквания, трябва да се случи сега.

Специализираната агенция на ООН за цифрови технологии ITU изчислява, че през 2025 г. 68% от населението на света ще използва интернет в сравнение с 53% през 2019 г., като се очаква тази тенденция само да се засилва. Като добавим и неща като разпространението на 4K стрийминг, масовото строителство на центрове за данни, които са жадни за връзка, и постоянно увеличаващото се население, изглежда, че рано или късно ще имаме нужда от все повече (и все по-бързи) интернет връзки.

Снимка: Unsplash

Виж още: Дори след ядрен апокалипсис Земята си остава по-безопасна за живот от Марс