Руското правителство е забранило добива на криптовалути в десет региона за период от шест години, съобщава държавната информационна агенция ТАСС. Като основна причина за забраната Русия посочва високите нива на потребление на електроенергия в тази индустрия. Криптовалутите са особено енергоемки, тъй като добивните операции вече представляват близо 2,5% от потреблението на енергия в САЩ.

Тази забрана влиза в сила на 1 януари и продължава до 15 март 2031 г. Министерският съвет на страната също така заяви, че може да се наложи въвеждането на допълнителни забрани в други региони в периоди на пиково потребление на енергия. Възможно е да се стигне и до обратното. Забраната може да бъде временно отменена или променена в определени региони, ако правителствена комисия проучи промените в търсенето на енергия и прецени, че това е необходимо.

Добивът на криптовалути е напълно законен в Русия едва от 1 ноември, тъй като страната има трудни отношения с тази практика. "Копаещите" трябва да се регистрират в Министерството на цифровото развитие, а ограниченията за потреблението на енергия се наблюдават непрекъснато.

Страната забрани използването на криптовалути като законно платежно средство още през 2022 г., но разрешава трансгранични плащания. Последното до голяма степен се разглежда като опит на Русия да избегне санкциите след нахлуването в Украйна.

Русия не е единствената държава, която забранява добива на криптовалути поради неприличните енергийни изисквания на индустрията. Косово забрани тази практика още през 2022 г., за да пести електроенергия по време на енергийна криза. Ангола направи същото през април 2024 г. Законът на тази страна отива още по-далеч и криминализира криптодобива. Няколко европейски държави, като Исландия и Норвегия, започнаха да регулират стриктно тази индустрия поради недостиг на енергия.

Снимка: Unsplash

Виж още: Boston Dynamics ви пожелава весела Коледа със своите малко стряскащи роботи в нов видеоклип