Наскоро стана ясно, че ChatGPT има над 300 милиона потребители седмично, а главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман направи съобщението и почти гарантира, че тази цифра само ще се увеличава. Макар че това е положителна новина за компанията, очаква се тя да окаже огромно въздействие върху околната среда, като един експерти заяви, че бързият растеж на генеративния изкуствен интелект ще има вредно въздействие върху околната среда.
The Sydney Morning Herald съобщава, че австралийският експерт по изкуствен интелект проф. Кейт Кроуфорд, който наскоро беше включен в списъка на списание TIME със 100-те най-влиятелни хора в областта на изкуствения интелект, предупреждава, че тези системи променят планетата по скрит, но траен начин. Тя заявява, че изменението на климата няма как да бъде избегнато, затова е наложително намаляването на въглеродния отпечатък на земното кълбо да стане приоритет.
Сравнявайки заявка в ChatGPT с измерване на природните ресурси, Кроуфорд казва, че всяко търсене води до загуба на половин литър вода. Само това сравнение подсказва, че компаниите не трябва да се фокусират върху това кой има предимство в надпреварата за изкуствен интелект, а върху това кой субект се фокусира повече върху устойчивостта.
"Разхищаваме много вода с тези системи и много малко хора осъзнават, че това е сериозен проблем. Ето защо лично аз смятам, че приоритет номер 1 за сектора трябва да бъде устойчивостта, а не състезанието за изкуствен интелект", завършва Кроуфорд.
Стартирането на ChatGPT със сигурност беше емблематичен момент за конкуренцията и широките потребители, но две години след появата на чатбота Кроуфорд смята, че вече е време да се види колко полезна е услугата, какво работи за човешката раса и какво не. Като цяло генеративният ИИ трябва да бъде фактор, допринасящ за проспериращо общество, а не да създава проблеми, с които в крайна сметка ние, хората, ще трябва да се справяме през следващите години.
Снимка: Unsplash
Виж още: През 2026 г. iPhone ще даде приоритет на ИИ ъпгрейдите чрез нови настройки на RAM паметта