Колко пари печелите? Това е неудобен въпрос за мнозина, но някои работници се възползват от прозрачността на заплащането, за да разберат как изглеждат техните възнаграждения в сравнение с тези на колегите им.
Такъв е случаят в Microsoft, където стотици служители доброволно споделят подробности за заплатите и повишенията си чрез неофициална таблица, пише Business Insider. Документът включва повече от 500 материала, изпратени от хора, които са се идентифицирали като служители на Microsoft в САЩ. Сайтът анализира числата, за да изчисли средния общ размер на възнагражденията на софтуерните инженери на Microsoft, основното възнаграждение, паричните бонуси/акциите и процентите на повишенията/премиите за тази година на различни нива.
Подобен обширен поглед върху диапазона на заплатите на технологичния гигант винаги е интересен, но данните за възнагражденията на Microsoft са особено вълнуващи, като се има предвид бурната история на компанията в последно време.
През 2022 г. Microsoft повиши възнаграждението си чрез предоставяне на акции и увеличение на заплатите на всички служители с изключение на най-висшестоящите. Този ход дойде в отговор на нарастващия брой нейни служители, които се чувстваха недостатъчно платени в сравнение с технологичните партньори на Microsoft като Amazon.
Повишението на заплащането обаче е краткотрайно. Миналата година Microsoft замрази заплатите и намали бюджета си за бонуси и награди. Тази година компанията възобнови повишаването на възнагражденията въз основа на постигнатите резултати.
Средната обща заплата на софтуерните инженери в новата организация Microsoft AI - 377 611 долара - е с поне 120 000 долара по-висока от средната заплата в другите организации на Microsoft (Azure, Cloud and AI, Experiences and Devices).
Групата беше създадена през март като начин да се засили стратегията на Microsoft за потребителски изкуствен интелект, която включва чатбота Copilot AI и търсачката Bing. Мустафа Сюлейман, съосновател на DeepMind, ръководи екипа.
Напомняме, че тези данни за заплащането се основават на самоотчета на служителите на Microsoft, така че не са пълна картина. Въпреки това разликата в заплащането между изкуствения интелект на Microsoft и останалата част от компанията е неоспорима.
От една страна, е разбираемо защо Microsoft отделя големи суми за таланти в областта на ИИ. Компанията явно вярва, че това е бъдещето на индустрията, и не е сама. Толкова много технологични фирми с дълбоки джобове, които преследват малък брой таланти в областта на ИИ, със сигурност ще повишат цената.
Но това не прави по-лесна реалността за останалите служители. Докато те работят по продуктите, които поддържат бизнеса на Microsoft, колегите им получават значително по-високи заплати, за да се съсредоточат върху неща със съмнителен път към рентабилността.
Снимка: Unsplash
Виж още: Без паника: сблъсъкът между нашата галактика и Андромеда вече не е толкова сигурен