Покойният съосновател на Apple Стив Джобс е считан за иновативен визионер, който помогна за революцията в начина, по който използваме технологиите в ежедневието си - от компютъра Macintosh до iPhone. Сега един новоиздаден клип от 1983 г. разкрива, че Джобс може би е изпреварил времето си повече, отколкото сме предполагали.

Най-новата дигитална изложба на архива на Стив Джобс включва невиждани досега видеоматериали от презентация, представена от технологичната легенда на Международната конференция по дизайн през 1983 г.

По време на речта си 28-годишният тогава Джобс обяснява как вижда развитието на технологиите в бъдеще и описва функционалност, която звучи подобно на чатботовете с изкуствен интелект, с които разполагаме днес.

В клипа Джобс казва, че макар да обича да чете книгите на Аристотел и Платон, му се иска да може да им задава въпроси. Ето защо през следващите 50 до 100 години той си представя машина, която ще може да съдържа „основния дух на човека, основния набор от принципи или всеки основен начин да гледа на света“.

Машината ще може да генерира отговори на въпроси, подобни на отговорите на реалния човек.

„Когато се появи следващият Аристотел, може би ако той носи със себе си една от тези машини през целия си живот, през целия си живот, и въвежда всички тези неща, тогава може би някой ден, след като човекът е мъртъв и си отиде, ще можем да попитаме тази машина: „Хей, какво би казал Аристотел?“, пита реторично Джобс по време на речта си.

Около 40 години по-късно изглежда, че обществото догонва предсказанието на Джобс с появата на генеративни инструменти за изкуствен интелект, като например големи езикови модели.

LLM, често наричани чатботове с изкуствен интелект, са вид ИИ алгоритъм, който се обучава на огромни количества данни и се научава как да идентифицира модели и връзки между думи и теми. Той използва тези знания, за да интерпретира подкани и да генерира нови изходи от текст, изображение или звук.

Снимка: Unsplash

Виж още: Дните на Земята ще нарастват с бързи темпове с топенето на полярния лед